VATAN FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
VATAN FORUM

Türkiyemiz ve Dinimiz üzerinde oynanan hain planı gazete kupürleriyle açıklıyoruz

Tarikatlara yeşil ışık yakacak madde!

Admin
    Admin
    Admin

Character sheet
    Field1: 2

Tarikatlara yeşil ışık yakacak madde! Empty Tarikatlara yeşil ışık yakacak madde!

Mesaj tarafından Admin Perş. 6 Ara. - 22:10

Tarikatlara yeşil ışık yakacak madde!

Yeni sivil Anayasa'da bulunan bir madde "tarikatlara yeşil ışık mı?" sorularını akıllara getirdi.

25 Ağustos 2007 08:44
    Tarikatlara yeşil ışık yakacak madde! 64408
    Anayasanın 24. maddesinde yapılacak değişikliklerle faaliyetlerine serbestlik getirilmek isteniyor

Tarikatlara açık kapı

* AKP'nin yeni anayasa taslağında, anayasanın 24. maddesinde yapılan değişiklikle, din ve vicdan özgürlüğüne yönelik köklü değişiklikler öneriliyor. Bu kapsamda, "Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve laik Cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan" ibadet, dini ayin ve törenler serbest bırakılıyor.

AKP'ye sunulan yeni anayasa taslağında, üniversitelerde türban yasağının kaldırılmasına yönelik önerinin yanı sıra tarikat ve cemaatlerin faaliyetlerine serbestlik getiren düzenleme de yer alıyor.

Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ergun Özbudun başkanlığındaki komisyon tarafından hazırlanan ve AKP'ye sunulan yeni anayasa taslağında, anayasanın "din ve vicdan hürriyeti" başlıklı 24. maddesinde köklü değişiklikler önerildi.

Söz konusu maddede yer alan "Din ve ahlak eğitim ve öğretimi devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Din ve ahlak öğretimi ilk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır" fıkrası, "Din ve ahlak eğitim ve öğretimi devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Din ve ahlak öğretimi ilk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan seçmeli dersler arasında yer alır" biçiminde değiştirilecek. Hazırlanan taslakta, seçmeli ders yerine "din ve ahlak öğretiminden muaf tutulma" seçeneği de önerildi.

Söz konusu maddenin "Kimse, ibadete, dini ayin ve törenlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz" hükmünü düzenleyen fıkrasına "Kimse, dini inancını değiştirmekten dolayı suçlanamaz ve kınanamaz" cümlesinin eklenmesi öngörüldü.

Söz konusu maddenin, "14. madde hükümlerine aykırı olmamak şartıyla ibadet, dini ayin ve törenler serbesttir" hükmünü düzenleyen fıkrada ise, anayasanın 14. maddesine yapılan atıf kaldırılarak "kamu düzenine aykırı olmamak şartıyla ibadet, dini ayin ve törenler serbesttir" hükmü önerildi.

Anayasanın "temel hak ve hürriyetlerin kötüye kullanılamaması" başlıklı 14. maddesi, "Anayasada yer alan hak ve hürriyetlerden hiçbiri, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve laik Cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz. Anayasa hükümlerinden hiçbiri, devlete veya kişilere, anayasayla tanınan temel hak ve hürriyetlerin yok edilmesini veya anayasada belirtilenden daha geniş şekilde sınırlandırılmasını amaçlayan bir faaliyette bulunmayı mümkün kılacak şekilde yorumlanamaz. Bu hükümlere aykırı faaliyette bulunanlar hakkında uygulanacak müeyyideler kanunla düzenlenir" hükmünü düzenliyor.

"Din ve vicdan hürriyeti" başlıklı maddede, anayasanın 14. maddesine yapılan atfın kaldırılmasıyla "devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve laik Cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan" ibadet, dini ayin ve törenler serbest bırakılmış olacak.

Cumhuriyet
    Emine KAPLAN

http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=274108

Forum Saati Ptsi 20 Mayıs - 0:44