VATAN FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
VATAN FORUM

Türkiyemiz ve Dinimiz üzerinde oynanan hain planı gazete kupürleriyle açıklıyoruz

Din dersine itiraz edilemez mi?

Admin
    Admin
    Admin

Character sheet
    Field1: 2

Din dersine itiraz edilemez mi? Empty Din dersine itiraz edilemez mi?

Mesaj tarafından Admin C.tesi 30 Haz. - 22:12

Din dersine itiraz edilemez mi?
    Milli Eğitim Bakanı çelik sert çıktı: “Bu ders anayasal zorunluluk. Kimsenin çocuğu adına itiraz lüksü yok !”06 Temmuz 2006 08:58

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Alevi öğrencilerin zorunlu din derslerine katılmasının insan haklarına aykırı olduğu yönündeki başvuruyu kabul etmesini değerlendirirken "Anayasa bu dersi zorunlu kılmış. Kimsenin çocuğu adına dilekçe verip, 'Ben bu dersi almıyorum' deme lüksü yoktur" diye konuştu.

Memleketi Van'da tatil yapan Çelik, AİHM'nin zorunlu din dersi konusunda henüz bir karar vermediğini anımsatarak şöyle dedi: "Karar verilir, verilmez, öyle çıkar, çıkmaz ayrı bir konu. Bir başvuruyu görüşmeye değer bulmuş, bütün mesele bu." Gelecek yıldan itibaren liselerde okutulacak Din ve Ahlak Kültürü Bilgisi kitaplarında Aleviliğin de bir bölüm olarak yer alacağını belirten Bakan Çelik, "Biliyorsunuz birçok yakıştırma var Alevilikle ilgili. Ben bunları doğru bulmuyorum" şeklinde konuştu.

Çelik, gazetecilerin "Din kültürü dersinin zorunlu olmaktan çıkarılması söz konusu mu?" sorusunuysa şöyle yanıtladı: "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız, bu dersi alacaksınız. 1982 Anayasası bu dersi zorunlu kılmış. Dolayısıyla bir Alevi vatandaşımızın gidip, çocuğu adına dilekçe verip de, ben bu dersi almıyorum deme lüksü yoktur."

PSAKD: Karar verilmedi

Bu arada Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Kazım Genç, AİHM'nin Alevi çocuklara zorunlu din dersini iptal ettiğine ilişkin haberler üzerine dün bir basın toplantısı yaptı. Zorunlu din dersi konusunda 2004'te AİHM'ye yaptıkları başvuru hakkında, 6 Haziran'da 'kabul edilebilirlik kararı' çıktığını belirten Genç, "Ancak, duruşması dahi 3 Ekim 2006'da gerçekleşecek bir dava dosyasında, nihai kararın bugünden verilmiş olmasının olanağı yok" dedi.

Genç, Milli Eğitim Bakanlığı bürokratlarının önceki günkü Hürriyet gazetesinde yer alan "Gayrimüslimler dilekçe vererek bu dersten muaf olabiliyor. Alevi vatandaşlarımızın da dilekçeyle başvursun" azçıklamasına da tepki gösterdi. Genç, "Bu açıklama, Anayasa'yı ihlal suçudur" diye konuştu.

Bakanlık bürokratlarının açıklamasına Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'ndan da tepki geldi. Bardakoğlu, "Alevilerin Müslüman olup olmadığının tartışılması Müslümanlığa hakarettir" diye konuştu.

Forum Saati Paz 19 Mayıs - 18:45