VATAN FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
VATAN FORUM

Türkiyemiz ve Dinimiz üzerinde oynanan hain planı gazete kupürleriyle açıklıyoruz

5 liselik kampüse cami !

Admin
    Admin
    Admin

Character sheet
    Field1: 2

5 liselik kampüse cami ! Empty 5 liselik kampüse cami !

Mesaj tarafından Admin C.tesi 21 Mart - 9:13

5 liselik kampüse cami !
    Türkiye'nin ilk ortaöğretim kampüsünde bir ilke daha imza atıldı.
    21 Mart 2009 / 10:29

Hayırsever işadamı Salih İşgören'in yaptırdığı, kendisiyle vefat eden eşi Nevvar İşgören'in adını taşıyan Türkiye'nin orta öğretimde ilk eğitim kampusunda bir ilke daha imza atıldı. Kampus alanında, Sümerbank Basma Sanayii Tesisleri'nden kalma mescit onarıldı, minaresi, mihrabı, minberi olmamasına karşın ‘Nevvar-Salih İşgören Eğitim Kampusu Sümerbank Camii’ adıyla ibadete açıldı.

Bir zamanlar Türkiye'nin en önemli iktisadi devlet teşekkülünden biri olan ve özelleştirme furyasında kapatılan Sümerbank Basma Sanayi Tesisleri'nin akıbetinin ne olacağı yıllarca sürüncemede kaldı. 2004'te eğitim kampusu yapılmasında karar kılındı.

Hayırsever işadamı Salih İşgören, 2004 yılında tesislerdeki binaların restorasyonunun yanı sıra, içine 5 yeni okul binası da yapmak üzere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile protokol imzaladı. 160 bin metrekarelik alana eğitim kampusu yapmak üzere 20 milyon TL'lik bağış protokolüne imza atan İşgören, kolları sıvadı. Ancak tesisler özelleştirme kapsamına alınıp satışa çıkarılınca proje askıya alındı, çalışmalar durduruldu. Tesisin özelleştirilmesinden vazgeçilince İşgören yine işe koyuldu. Kampusun temeli 4 Şubat 2007'de Başbakan Erdoğan'ın telekonferansla, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in bizzat katılımıyla atıldı.

5 AYRI LİSE YAPILDI

Kampusta önce 400 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdu ile içinde konferans, tiyatro salonlarının, yemekhanenin yer aldığı eski binanın restorasyonu tamamlandı. Ardından her biri 3 bin metrekare alana sahip, 800 metrekarelik alanlar üzerine kurulu 5 lise binasının yapımı ile Nevvar- Salih İşgören Eğitim ve Kültür Merkezi adını taşıyan, içinde 250'şer kişilik 4 seminer salonunun yer aldığı 10 bin metrekare kapalı alana sahip sosyal tesis binası restore edildi.

Çevre düzenlemeleri ile ana giriş kapısının yapımı sürerken, elektrik ve su bağlantısı yapılır yapılmaz 2008/2009 öğretim yılında deprem nedeniyle binaları yıkılacak okulların öğrencilerinin geleceği bildirildi. Ancak bu söylenenler lafta kaldı, okul açılmadı. Çevre duvarı olmadığı için okulun güvenlik sorunu bulunduğu bu nedenle açılamayacağı ortaya çıktı. Kampusun öğretime açılamaması eleştiri konusu olunca, 24 Kasım 2008'de okul ‘toplama’ öğrencilerle eğitim öğretime açıldı. Öğretmenleri ‘geçici görevle’ atanan, kantin, kafeterya bulunmaması yüzünden öğrencilerin çevre bakkal ve büfelerden sandviç alıp yiyerek karınlarını doyurmak zorunda kaldığı kampusta, 5 ayrı okulun öğrencileri de bir binaya toplandı.

Eğitimin sessiz sedasız sürdüğü kampusta, son yenilik eskiden mescit olarak kullanıldığı belirtilen binanın, ‘cami’ adı altında ibadete açılması oldu. Kampusunn geliş yolunda en başında yer alan mescidin Sümerbank döneminden kaldığı, her zaman ibadete açık olduğu, sokak arasındaki kapısından girilip çıkıldığı belirtildi.

Beş ayrı okulun öğrencilerin öğrenim gördüğü kampuste yer alan, minaresi, minberi, mihrabı olmayan camiinin hayırsever işadamı tarafından onarımdan geçirilerek, ‘Nevvar- Salih İşgören Eğitim Kampusu Sümerbank Camii’ tabelası asıldı. Caminin kapısı da önündeki caddeye açıldı.

Türkiye'nin orta öğretimde ilk eğitim kampusu, içinde camisi bulunma özelliğiyle de bir ilk olurken, bu mescite 350 metre kadar uzaklıkta başka bir mescit bulunduğuna dikkat çekildi.

KADROLU İMAMI VAR

İzmir İl Milli Eğitim Müdürvekili Seyfeddin Yılmaz, Sümerbank döneminden kalan mescidin sürekli ibadete açık olduğunu ve kadrolu imamının bulunduğunu söyledi. Kapının dışarıya açık olduğunu, ancak buradan okulun bahçesine de girilebildiğini belirten Yılmaz, şunları söyledi:

“Sümerbank'tan kalma bir mescit vardı. Hâlâ da faaliyette. Kapısı dışarıya açık ama oradan okulun bahçesine de giriliyor. Orayı bir demir parmaklıkla kapatacağız. Halkın hizmetine devam edecek. Elbetteki okulda görevli olanlardan da yararlanmak isteyenler varsa yararlanacak. kapısı dışarıdan olacak. Orası eskiden beri açık, kadrolu imamı var, resmi bir mescit. Şu an için bizim binamızın altında kalıyor, bahçesini ayıracağız.”

Radikal

--------------------------------

http://www.haber3.com/news_detail.php?id=459558

Forum Saati Paz 19 Mayıs - 22:49