VATAN FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
VATAN FORUM

Türkiyemiz ve Dinimiz üzerinde oynanan hain planı gazete kupürleriyle açıklıyoruz

2 posters

Kaçırılan askerler : Gül de biliyordu, Org. Büyükanıt da!

turanium
    turanium
    Moderator

Kaçırılan askerler : Gül de biliyordu, Org. Büyükanıt da! Empty Kaçırılan askerler : Gül de biliyordu, Org. Büyükanıt da!

Mesaj tarafından turanium Salı 11 Ara. - 20:44

Gül de biliyordu, Org. Büyükanıt da!
    8 Türk askerinin serbest bırakılması sürecinin Çankaya'nın, Genelkurmay Başkanlığı'nın, MİT'in hatta ABD'nin bilgisi dahilinde olduğu iddia edildi.

06 Kasım 2007 09:42
    Kaçırılan askerler : Gül de biliyordu, Org. Büyükanıt da! 123243
    Dağlıca baskınında rehin alınan 8 askerin serbest bırakılması olayında aktif rol oynayan işadamı İlnur Çevik, 'operasyonda' Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de devrede olduğunu söyledi. Çevik, PKK'nın merkezi Erbil'de bulunan ve kendisinin de üyesi olduğu Uluslararası Tolerans Vakfı'nın kapısını çaldığını belirterek şöyle konuştu:

Gül, MİT'le temas sağladı

"Vakıf Başkanı Hüseyin Sincari ile görüşen PKK'nın arabulucuları, askerleri teslim etmek istediklerini söyledi. Sincari, PKK'ya 'askerleri koşulsuz olarak serbest bırakması' çağrısında bulundu. PKK, bu talebe olumlu yanıt verdi. Bunun üzerine Sincari, benim devreye girmemi istedi. Durum hakkında bilgi verdiğim ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden, 'Sorunu bizi dahil etmeden çözün' yanıtı geldi. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı ile görüşme talebinde bulundum. Gül, benim MİT ile temas kurmamı sağladı ve Çankaya Köşkü'nde verdiği resepsiyon sırasında 'Sizinle görüştüler mi?' diye sordu. Ben de durumu anlattım. MİT'te durum değerlendirmesi yapıldı ve Genelkurmay Başkanlığı da bilgilendirildi. Askerlerin 2 Kasım Cuma günü teslim alınması kararlaştırıldı. Ancak PKK, DTP'lilerin devreye girmesi üzerine askerlerimizi cuma günü teslim etmedi."

Milliyet
    Barkın ŞIK

http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=299762
    sancak1299
    Normal kullanici

Kaçırılan askerler : Gül de biliyordu, Org. Büyükanıt da! Empty DTP'li Tuğluk itiraf etti: ''Evet bir kurguydu''

Mesaj tarafından sancak1299 Çarş. 12 Ara. - 23:46

DTP'li Tuğluk itiraf etti: ''Evet bir kurguydu''
    DTP'li Tuğluk Türk askerlerinin teslim alınmasının bir kurgu olduğunu itiraf etti.

27 Kasım 2007 12:23
    Kaçırılan askerler : Gül de biliyordu, Org. Büyükanıt da! 123890
    Kaçırılan 8 askeri almak için dağa giden DTP milletvekili Aysel Tuğluk askerlerin teslimatının tam bir kurgu olduğunu söyledi.

DTP KAPATILMADAN, YENİSİ KURULUR

Kapatma süreci hukuki olmaktan çok siyasidir. Türkiye geçmişte uyguladıklarını tekrar yapıyor. Bu zaman ve itibar kaybıdır. Çünkü DTP kapatılmadan yenisi kurulur. Biz siyaset yapmak istiyoruz. Hangi partili partisini kapattırmak ister ki? Partimizi değil kapatmak, aksine siyaset alanını genişletmek için çaba gösterilmelidir.

DİYALOĞA KARŞI DURANA KARŞI DURURUZ

Başbakanın son çağrısını bir milat olarak görmek istiyoruz. Bundan önce Özal'dan Ağar'a kadar benzer açıklamalar çok kez yapıldı ama tam bu dönemde Başbakan'ın çağrısını önemsiyorum. Çağrının hukuksal ve anayasal alt yapısı geliştirilirse çok olumlu sonuçlar doğurabilir. DTP'nin mecliste olması bu anlamda bir imkan, şans olarak değerlendirmelidir. Tek isteğimiz var; bizlerle diyalog kurulsun. Ama bize karşı sürülecek her ön şart bu diyalog sürecini zorlar. Eğer sağlıklı bir diyalog-tartışma süreci başlarsa bu ortamı sabote edecek her girişime karşı çıkacağımızı ve provokasyon sayacağımızı ilan ediyorum.

NEDEN PKK'YA TERÖRİST DEMİYORLAR

Böyle dememizin bir yararı yok. Hem yararı olmadığı için hem de “terör-kınama” retoriği ile siyaseti boğmamak lazım. Şiddetin politik eylemimizi belirlemesine izin vermemeliyiz. Biz şiddetin çözüm olmadığını ve silahların susması gerektiğini ve PKK'nın da silah bırakması gerektiğini zaten söylüyoruz. 21. asrın ilk çeyreğini yaşadığımız şu zamanda silahlı mücadele dönemi bitmiştir!

ÖCALAN'IN YAKALANMASI ŞANSTI

Özellikle Öcalan'ın yakalanmasından sonra başlayan süreç, çözüm için bir şans yarattı. Ancak olumlu bir adım atılmadı. Ben şunu düşünüyorum, devletin içinde de Kürtlerin içinde de çözümü istemeyenler vardır. Her iki tarafta da bu sorunun varlığından hayat bulanlar var kanaatindeyim. Oysa ölümler üzerinden siyaset yapmak gayrı ahlakidir.

ASKERLERİN TESLİMİ TAM BİR KURGU

Evet, tamamen o gençlerin hayatıyla ilgili kaygı duyduğum için gitmek gerektiğini düşündüm. İnsani bir refleksti. Ancak, giderken duyduğum bu heyecanı, orada uluslar arası bir kurgu olduğunu fark ettiğimde yitirdim. Ne ABD'nin, ne de bu işe karışmış diğer güçlerin uluslararası çıkarlarına bulaşmak istemezdim. Tek tesellim o gençlerin dönmesi ve ailelerinin sevinci oldu diyebilirim. Biz Kürt sorununun çözümünü istiyoruz. Dağdakilerin silahları bırakmasını sağlamak istiyoruz. Bunun bedeli neyse ödemeye hazırız. Birlikte yaşamak için birlikte çalışalım diyorum.

HATALARIMIZ NE BAKMALIYIZ?

Bu konular önemli ve DTP bu konularda iyi bir sınav veremedi. DTP kendi içine dönerek bunların muhasebesini yapabilmeli. Bazı sorular sormalı kendine: 1.nerede hata yaptık? 2. hangi hassasiyetlere dikkat etmedik, 3. siyasetin diyaloga, esnekliğe dayanan yönünü ne kadar geliştirebildik, 4. ve en önemlisi de halkın taleplerine cevap verecek politikaları ve projeleri ne kadar gerçekleştirebildik?

TÜRKİYE'NİN PARTİSİ OLMAYI BAŞARAMADIK

Bir başarısızlık yaşandı ve yeniden görev almayı kişisel ahlakım ve siyasi etik gereği doğru bulmadım.Türkiye Partisi olma iddiamız vardı. Bunun için tüm Türkiye'yi kapsayacak, tüm topluma hitap edecek siyaset, politika, tarz, dil oluşturabildik mi? hayır. Bırakın Türkiye partisi olma iddiasını kendisine oy verenleri de yeterince temsil edemedik. Başarısız olduk açıkçası. AK Parti'nin başarısı da burada belki. AK Parti tüm toplumu kavrayabildiği, taleplere sahip çıkabildiği için başarılı oldu

Yeni Şafak

http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=308019

Forum Saati Paz 19 Mayıs - 7:40