VATAN FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
VATAN FORUM

Türkiyemiz ve Dinimiz üzerinde oynanan hain planı gazete kupürleriyle açıklıyoruz

Cemil İpekçi: "Türban takardım"

omniversel
    Normal kullanici

Cemil İpekçi: "Türban takardım" Empty Cemil İpekçi: "Türban takardım"

Mesaj tarafından omniversel Salı 11 Ara. - 18:55

Cemil İpekçi: “Türban takardım”
    Aykırı yaşam tarzı ile bilinen Cemil İpekçi'den yine şaşırtan çıkış..

04 Kasım 2007 16:19
    Cemil İpekçi: "Türban takardım" 12179
    Cemil İpekçi, bu açıklamalarını, yeni projelerini anlattığı bir röportajında yaptı. Röportajın ilgili bölümü:

HÜKÜMET DEĞER VERİYOR

* Başka kimlere çekerdiniz?

Politikada da kullanılıyor bu. Özal döneminden beri imaj kullanılıyor. Bu hükümet reklama çok değer veriyor. Abdullah Gül sıcacık, Tayyip Erdoğan babacan bir adam. Canım çok isterdi, evlerinde torunları kucağında konuşurken klip çekmeyi. Onun ayrı bir insan olmadığını gösterirdim. Bir baba, dede, eş olan böyle bir klip.

AKP'YE YAKINIM

* Mümkün olur muydu bu?

Hayatımda ben hep uçta görülen biriyim. Politika da en sevdiğim şeylerden. 60 yaşına gelmişken AK Parti'ye yakın olduğumu söyleyebilirim. Her zaman söylerim; Türkiye'nin muhafazakar bir partiye ihtiyacı var. Tayyip Bey kadar muhafazakarım. Cinsel tercihim, hayat tarzım belki uç ama muhafazakarım. Yeğenim karşımda ayak ayak üstüne atıp otursa tokat atarım. Kız yeğenim sevgilisinde kalamaz.

* Siz mi söylüyorsunuz bunları?

Yabancı dadılarla, okullarda büyütülmüş Nişantaşı çocuğuyum. Batı kültürüyle büyüdüm. Çok çok yanlış. Osmanlı'nın unutulmadan bu çağa taşınması lazım. AK Parti Osmanlı'yı bu çağa taşıyor, çok değer veriyor. Ben kostümlerime yansıtıyorum. Yıllardır kökü kesilmiş ağaçlar gibiyiz. Türkiye'nin türban dahil sancılarının olması doğal. Yıllardır söylerim. 1 gün içinde fesi çıkarıp şapka, şalvarı çıkarıp pantolon giyerseniz, 80 yıl sonra çıkar.

AVRUPA'YI SEVMİYORUM

* Siz de hep kıyafet tercihinizde şalvara ağırlık verirsiniz mesela...
    Hindistan ve Malezya'da insanlar iş dışındaki doğal yaşamlarında kendi kültürlerini taşıyan kıyafetler giyerler. Avrupa ve Amerika'yı seviyorum ama onlar olmak istemiyorum. Türkiye de Avrupa ya da Amerikalı olmamalı. 35 yıllık meslek hayatımda, 1972'de şalvarı yapmaya başladım, inatla şalvar ve oryantal kullandım. Avrupa 10 yıldır şalvar ve Doğu modası yaptı. Onu mu bekleyecektim.

* AK Parti'yi de bu sebeplerle mi benimsiyorsunuz?

AK Parti'deki bazı şeyleri, politik kısımlar hariç, mesela açık fikirliklerini seviyorum. Gözümde sürmem, kulağımda küpe var diye, adını vermeyeyim, kaçan başka partiler vardı. AK Parti beni kabul ediyor.

TÜRBAN TAKARDIM

* Türban meselesine nasıl bakıyorsunuz?

32 milyon Alevi, 25 milyon radikal olmayan İslam, 8 milyon radikal İslam olan bir ülkeyiz. 68 kuşağı varken komünizm geliyor korkusu vardı. Nazım Hikmet'i mumla gizli okurduk. Parka giyerdim, babam beni karakoldan alırdı, yine giyerdim. Kadın olsam bugün türban takardım. Kimse düşünceme, kıyafetime karışamaz. Fikrimi söyleyebilirim. Giysimle çağdaşlığım ölçülemez. Hukuk devreye girer. Bugün de 'şeriat ve türban' korkusu var. Türban serbest kalsa, rahat ederiz. Türban bir protestodur. Ortaköy'de türbanlı kız sevgilisinin kucağında. Bu nasıl radikal? Türban serbest kalsa o kadar türban olmaz. Türbanlı kızların hepsi gönül isteğiyle takmıyor ki.

T.C. VATANDAŞIYIM

* 'Arap ülkesi gibi olacağız' sözlerine ne diyorsunuz?

Büyükdedem Zaza, ninem Bağdat'lı, anneannem Safranbolu'lu Yörük, babam Endülüs'ten gelmiş Sabatay dönmesi. Şimdi ben neyim? Ben T.C. vatandaşıyım. Osmanlı çocuğuyum. Hepimiz karışmış, muazzam bir kültürdeyiz. Bizim bir Arap ülkesi olma şansımız yok. Bir Yörük ya da Laz kadınına 'arkadan yürü' diyemezsin.

MEDENİYET BU DEĞİL

* Yasaklara karşı olmadığınızı mı söylüyorsunuz...

Aslında, bazı yasakları haklı buluyorum. Hamburger, jean al tamam. Ama New York'ta sokakta hadi bir içki iç. İçemezsin. 21 yaşın altındaysan gece kulubüne giremezsin. Medeniyet 18 yaşındaki gençlerin Beyoğlu'nda sarhoş dolaşması değil. Demokrasiyi yanlış algılıyoruz...

Vatan

http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=299144

Similar topics

-

Forum Saati Paz 19 Mayıs - 23:31