VATAN FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
VATAN FORUM

Türkiyemiz ve Dinimiz üzerinde oynanan hain planı gazete kupürleriyle açıklıyoruz

Çocuklar türban eyleminde..

turanium
    turanium
    Moderator

Çocuklar türban eyleminde.. Empty Çocuklar türban eyleminde..

Mesaj tarafından turanium Paz 9 Ara. - 0:20

Çocuklar türban eyleminde..
    Kimisi ideolojiler kimisi de para için çocuk istismarında sınır tanımıyor..

07 Ekim 2007 09:47
    Çocuklar türban eyleminde.. 117393
    Güzellik yarışmasında minicik bedenler, uykuda olmaları gereken saatte yarı çıplak podyuma çıkarıldı. Türban eyleminde ise küçük kızlara türban taktırılıp pankart taşıtıldı.

İdeolojileri ne olursa olsun, minicik bedenleri kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaktan çekinmeyenler, çocuk istismarında sınır tanımıyor! Dün Antalya'dan gelen iki haber, oyun çağındaki çocukların düşüncesiz büyükleri tarafından nasıl kullanıldığını gözler önüne serdi...

Geçen yıl Antalya Valiliği tarafından inceleme başlatılan ve sivil toplum kuruluşlarının tepkisini çeken "Little Miss World" güzellik yarışması, bu yıl yine Kemer'de yapıldı. 17 ülkeden 4-13 yaşındaki 35 kız çocuğunun katıldığı yarışma, saat 00.30'a kadar sürdü. Transparan kıyafetler ve dansöz elbiseleriyle podyuma çıkan minik bedenler, jüriyi etkilemek için ter döktü. Akrobasi ekibinin gösteriler yaptığı etkinlikte, yarışmaya katılan kız çocuklarının tamamına çeşitli hediyeler verildi. Dereceye giren kızlar ise altın ve oyuncakla ödüllendirildi.

Slogan da attırdılar
    Yine Antalya'da düzenlenen türban eyleminde ise 6 yaşındaki kız çocuklarına türban taktırıldı. Ellerine verilen "Mahallede özgürlük, okullarda baskı var" yazılı dövizleri taşıyan çocuklara türban giydirilip eylem yaptırılması çevredekilerin tepkisine neden oldu. Aralarında Eğitim-Bir-Sen, Diyanet- Sen, Memur-Sen gibi sendikaların bulunduğu Antalya İnanç Özgürlüğü Platformu'nun düzenlediği "Başörtüsüne sınırlar kalksın" eyleminde, 6-12 yaş grubundaki türbanlı kız çocuklarının da olduğu yaklaşık 50 kişilik grup Kışlahan Meydanı'nda buluştu. Kadınlar ve küçük kızlar harem selamlık düzeninde ön planda tutuldu. Küçük kızlar, üzerlerinde "Yasakçılar yenilecek", "Yasak sürüyor uyuyor musun", "Başörtüm onurumdur", "Mahallede özgürlük, okullarda baskı var", "Örtünme inancına, kimliğine sahip çık" yazılı pankartlar taşıyıp, slogan attı...

Avrupa'da yasak
    Çocuk güzellik yarışmaları, birçok Avrupa ülkesinde yasak. ABD'de de, birinci seçilen çocuğun tecavüz edilip öldürülmesinin ardından bu tür yarışmalar büyük tartışma yarattı.

Vatan

http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=289550
    turanium
    turanium
    Moderator

Çocuklar türban eyleminde.. Empty Kırmızı Başlıklı Kız, Kırmızı Türbanlı oldu!

Mesaj tarafından turanium Perş. 13 Ara. - 18:10

Kırmızı Başlıklı Kız, Kırmızı Türbanlı oldu!
    "Tevhide" protestosunda yaşları 3 ile 5 arasında değişen türbanlı kız çocuklarını kullandılar!...

03 Aralık 2007 15:52
    Çocuklar türban eyleminde.. 13058110
    Yaşları üçle beş arasında değişen türbanlı kız çocuklarının da katıldığı protestonun ardından 50 kişilik grup, Tevhide Kütük'ü kazandığı ödülü almak için çıktığı kürsüden indirdiği iddia edilen Garnizon Komutanı, İlçe Kaymakamı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü hakkında suç duyurusunda bulundu.

24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle düzenlenen yarışmada birinci olan Kozan İmam Hatip Lisesi öğrencisi Tehvide Kütük'ün kürsüden indirilmesini protesto etmek amacıyla suç duyurusunda bulunmak için İstanbul Adliyesi önüne gelen türbanlı 50 kadın, türban taktıkları 3 ve 5 yaşlarındaki kız çocuklarını da eylemde kulandılar.

Küçücük kız çocuklarının ellerine verilen pankartlarla protesto eylemine katan anneleri, türbanlı olduğu için ödül almak için çıktığı kürsüden indirilen İmam Hatip Lisesi öğrencisi Tevhide Kütük'e destek vermek için geldiklerini söylediler.

Eğitim Bir Sen, Mazlumder, Hukukçular Derneği, AKV ve Özgür-Der gibi sivil toplum kuruluşlarının bulunduğu 50 kişilik başörtülü kadın ve çocuktan oluşan grup "Ayrımcılık", "görevi kötüye kullanma" ve "onur kırıcı muamele" suçundan Adana Kozan Kaymakamı Aydın Tetikoğlu, Adana Kozan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutlu Canbolat ve Adana Kozan Garnizon Komutanı Hüseyin Çopur'dan şikayetçi oldu.

KIRMIZI BAŞLIKLI KIZA, KIRMIZILI BAŞÖRTÜ

Grup arasında başörtülü 3 ve 5 yaşlarındaki üç kız çocuğu dikkat çekti. Eylemde, kız çocuklarından Havin Yaren'in elindeki pankart gözden kaçmadı. Yaren'in elindeki pankartta tilki kırmızı başlıklı kıza, "Ben kırmızı başlıklı kız falan anlamam. Ormanıma başörtülü giremezsin" diyordu.

"YILLARDIR AYNI FİLM, ARTIK YETER" DEDİLER

Grup adına konuşma yapan Yıldız Ramazanoğlu, birincilik ödülünü almaya hak kazanan Tevhide Kütük'ün kılık kıyafet yüzünden ayrımcılığa ve onur kırıcı muameleye maruz kaldığını ifade etti. Ramazanoğlu "yıllardır devam eden bir filmi izliyoruz. Oyuncuları, yeri, zamanı değişken ama senaryosu hep aynı. 'Artık yeter' diyoruz. Bizden öncekiler, biz ve bizden bir kuşak sonrası bu hukuksuz dayatma ile fazlasıyla muhatap oldu. Yeni nesiller bu anlamsız dayatmaya maruz bırakılmasın. Bu amaçla sesimizi yükseltiyoruz" dedi.

Ramazanoğlu, BM İnsan Hakları Evrensel Beyannemesine, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine, Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Tasfiye Edilmesine Dair Sözleşmeye, Dün yada İnanca Dayalı Her Türlü Hoşgörüsüzlüğün ve Ayrımcılığın Kaldırılması Bildirgesine, Çocuk Hakları Sözleşmesine, Türkiye Cumhuriyete Anayasasının ve yasaların ilgili maddelerince güvence altına alınmış olan hükümlere aykırı, ideolojik tutum ve davranış içerisinde bulunanları uyardıklarını ifade etti.

"YARGI ADİL SUÇU VERİCEK"

Avukat Gülden Sönmez ise " İçişleri Bakanlığına ve Milli Eğitim Bakanlığına yazdığımız dilekçelerde Kaymakamın ve İlçe Milli Eğitim Müdürünü görevden alınması noktasında yazılı talepte bulunduk. Zannediyoruz ki Türkiye'nin dört bir tarafından insan hakları kuruluşlarına gelen telefonlarından anlaşıldığı kadarıyla Türkiye'nin dört bir tarafından bu suç duyurusu artacak. Yargının adil sonucu vereceğine eminiz" dedi.

DİLİPAK DA ORADAYDI

Gruba destek vermek amacıyla eyleme katılan gazeteci-yazar Abdurrahman Dillipak "Bir çocuğa karşı yapılan haksızlık. Bir öğrenciye yapılan haksızlık. Bir kıza yapılan haksızlık. Bir inanç, bir geleneğe bağlı. Kültürel ve temel inanç hürriyetine aykırı bir tutumla karşı karşıyayız. Çünkü maalesef kamunun güvenliğini sağlamak hak ve özgürlükleri sağlamak zorunda olan bir kaymakam ve yine bu maksatla görevlendirilmiş. Askeri bir kişiden geliyor. Bunu kabul etmek mümkün değil. Devletin anayasa ve yasaları varlık ve meşruiyeti bireyin temel hak ve hürriyetlerini korumak içindir. Bunu korumakla görevli korumakla görevli mülki idare ve askeri görevli genel güvenliği sağlamakla görevli olan kişiler maalesef bir öğrencinin bir kızın bir çocuğun inancından kaynaklanan geleneğinden kaynaklanan temel hak ve hürriyetlerine yönelik ilhakı hak bununla ilgili hukuka aykırı bir durum görüyorsa soruşturma açabilirdi. Ama bizzat kendisi kaba bir davranışla o çocuğu oradan indirmiştir. Bir insana yapılan haksızlık aslında bütün bir topluma yöneltilmiş bir tehdittir. O yüzden ben bunu çok önemsiyorum. Hak ettiği cevabı da toplumdan alması gerekmektedir" diye konuştu.

TÜRBANLI TEVHİDE KÜRSÜDEN NASIL İNDİRİLDİ?

Kozan İmam Hatip Lisesi öğrencisi Tehvide Kütük, 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle düzenlenen kompozisyon yarışmasında birinci olmuş ve ödülünü almak için sahneye davet edilmişti. Bir sinema salonunda düzenlenen törende kürsüye çıkan Kütük, iddiaya göre Garnizon Komutanı'nın isteği üzerine İlçe Milli Eğitim Müdürü'nün talimatıyla sahneden indirilmişti.

BAŞBAKAN TELEFONLA MORAL VERMİŞTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, başörtülü olduğu için Kozan Kaymakamı ve Garnizon Komutanı tarafından ödül töreninde kürsüden indirilen İmam Hatip Lisesi 11. sınıf öğrencisi Tevhide Kütük'ü telefonla arayarak üzüntülerini ilettiler. Başbakan Erdoğan, "üzülmeyin" diyerek teselli ettiği Tevhide ve ailesine "Bu haksızlıklar birgün mutlaka bitecek" dedi. Tevhide Kütük'ün babası Arif ve annesi Gülsiye Kütük'ün verdiği bilgilere göre Başbakan Erdoğan, önceki akşam telefonla kendilerini arayarak, yaklaşık 10 dakika görüştü. Tevhide Kütük'ün başörtülü olduğu için kürsüden indirildiğini basından öğrenen Başbakan Erdoğan, baba Arif Kütük, anne Gülsiye Kütükve Tevhide Kütük ile ayrı ayrı görüştü.

"TEVHİDE VE ABLASINI OKUTACAĞIZ "

Başbakan Erdoğan, baba Arif Kütük'e olayın Tevhide'yi çok etkilediğine dikkat çekerek, "Kızımız sakın üzülmesin. Hem onu hem ablasını okutacağız. Ablası da bu yönde mağdur olmuş. Böyle olaylar okul yaşamına engel olmasın. Derslerine çalışmaya devam etsin" dedi. Başbakan Erdoğan, anne Gülsiye Kütük ile görüşmesinde de Tevhide'nin kürsüden indirildiği salonda onun da bulunduğuna dikkat çekerek, olaydan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Erdoğan, anneye de "Kızlarınızla ilgilenmek istiyoruz. Ailece üniversite hayatlarında da yardımcı olmak ve onlarla görüşmek isteriz" demişti.

Adana Kozan'da 24 Kasım Öğretmenler Günü düzenlenen törendeödülünü alamadan kürsüden indirilen imam hatip lisesi öğrencisi Tevhide Kütük'ü Eğitim Bir Sen sevindirdi. Adana'nın Kozan ilçesinde düzenlenen yarışmada birinci olan ve 24 Kasım Öğretmenler Günü töreninde ödülünü alamadan kürsüden indirilen imam hatip lisesi öğrencisi Tevhide Kütük'e ödülü daha sonra evinde verilmişti.

gazeteport

http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=310291

Similar topics

-

Forum Saati Salı 7 Mayıs - 22:16