VATAN FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
VATAN FORUM

Türkiyemiz ve Dinimiz üzerinde oynanan hain planı gazete kupürleriyle açıklıyoruz

Tam bağımsızlık tarihe mi gömülüyor?

turanium
    turanium
    Moderator

Tam bağımsızlık tarihe mi gömülüyor? Empty Tam bağımsızlık tarihe mi gömülüyor?

Mesaj tarafından turanium Cuma 7 Ara. - 20:55

Tam bağımsızlık tarihe mi gömülüyor?
    AKP'nin hazırlattığı yeni anayasa taslağında tam bağımsızlığımız elimizden uçup gidiyor...

14 Eylül 2007 10:07

AK Parti 22 Temmuz seçimlerinin ardından önce Cumhurbaşkanlığı koltuğuna Abdullah Gül'ü çıkardı ardından da yeni Anayasa'nın startını verdi.

Prof. Dr. Özbudun'un başkanlığında hazırlanan yeni Anayasa taslağı ise "sivil anayasa" takma adıyla gündeme geldi.

Yeni Anayasa'yla birlikte önce laiklik ardından türban ardında da üniter yapı tartışıldı. Ancak herkesin gözünden kaçan bir satır akıllarda büyük bir soru işareti oluşmasına yol açtı.

Yeni Anayasa ve hortlayan müstemleke ruhuYeni Meclis, yeni Meclis Başkanı, yeni Cumhurbaşkanı, yeni Hükümet yerlerine oturdu.

Artık darbe ürünü ve 25 yaşında olan anayasanın yeniden yapılması için çalışmalar başladı.

Ben de oturdum şu metni inceleyeyim dedim. Öyle ya, kamuoyuna açık anayasa hazırlığı bu. Herkes okusun, incelesin, görüş beyan etsin diye açık yapılıyor.

Ben metni incelerken daha ilk sayfada takıldım.

Eski anayasa der ki :
    MADDE 6. – Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir.
    Türk Milleti, egemenliğini, Anayasanın koyduğu esaslara göre, yetkili organları eliyle kullanır.
    Egemenliğin kullanılması, hiçbir surette hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamaz. Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisi kullanamaz.

Yeni anayasada aynı madde şu şekilde değiştirilmiş :

Madde 5- Egemenlik kayıtsız ve şartsız Milletindir.
    Türk Milleti, egemenliğini, Anayasanın koyduğu esaslara göre, yasama, yürütme ve yargı organları eliyle kullanır.
    Egemenliğin kullanılması, hiçbir surette hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamaz. Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisi kullanamaz.
    Milletlerarası ve milletlerüstü kuruluşlara üyelikten kaynaklanan sınırlamalar saklıdır.
    Yeni metindeki son cümleye bakarsak Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran, vareden “Tam Bağımsızlık” ruhunun yerini ekalliyete tam teslimiyet ruhunun alacağını göreceğiz.
    Vatanı, bayrağı ve Millet Egemenliği’ni bize ne Avrupa Birliği ne de Birleşmiş Milletler verdi. Ben irademin üzerinde herhangi bir “milletlerarası ve milletlerüstü kuruluş”u kabul etmiyorum.
    Referandum sandığı önüme gelince vereceğim oyun rengi de böylece belli oldu.
    * * *
    Demek ki, Millet iradesinin üzerinde ‘kayıtsız şartsız’ hiç bir güç tanımayan Cumhuriyet ruhu anayasadan siliniyor. Sen artık o kitaba ne yazarsan yaz. Hak verecekmişsin, hukuk verecekmişsin bunlar laf-ı güzaf bana göre.
    * * *
    Bir küçük ayrıntıyı daha paylaşalım. Yukarıda aktardığım aynı madde diyerek verdiğim anayasa maddelerinin numaraları farklı. Nedeni ise eski anayasadaki 4. maddenin yeni anayasada olmaması. Dördüncü madde nedir derseniz:

MADDE 4. – Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.
    Bu işin sonu hayra alamet görünmüyor. Hadi hayırlısı.
    Kaynak: http://www.iplikci.com/musti

http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=281402

Similar topics

-

Forum Saati Ptsi 20 Mayıs - 0:10