VATAN FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
VATAN FORUM

Türkiyemiz ve Dinimiz üzerinde oynanan hain planı gazete kupürleriyle açıklıyoruz

Serviste türban ve sakal serbest

turanium
    turanium
    Moderator

Serviste türban ve sakal serbest Empty Serviste türban ve sakal serbest

Mesaj tarafından turanium Cuma 7 Ara. - 0:48

Serviste türban ve sakal serbest
    Artık okul servislerinde personelin kılık-kıyafetleri serbest..

29 Ağustos 2007 08:30
    Serviste türban ve sakal serbest 61943
    Resmi Gazetede yayınlanıp dün yürürlüğe giren yeni yönetmelikte bir farklılık göze çarpıyor. Eski yönetmeliğin “Taşıma işlerinde çalışanlar” başlıklı 8. maddesinin c bendindeki “Milli Eğitim Bakanlığı ve Diğer Bakanlıklara Bağlı Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık Kıyafetlerine İlişkin Yönetmelikte belirlenen şekilde kılık ve kıyafete sahip olmak” maddesi artık uygulanmayacak. Buna göre, servislerde türbanlı ve sakallı personel de görev yapabilecek.

TAŞIT YAŞI DA YÜKSELTİLDİ
    Yönetmelik, kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişilerce öğrenci taşımak için kullanılacak “Okul Servis Araçlarını, Taşımacıları ve Sürücüler ile Rehber Personeli” kapsayacak. Yönetmelikle okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtların 10 yaşından küçük olması şartı 12 yaşa çıkarıldı. Ancak bu zorunluluk, 1 yıl sonra yürürlüğe konulacak. Şoförlerin, “Yurt içi Yolcu Taşımacılığı Sürücü Mesleki Yeterlilik Belgesi” ne sahip olmasına ilişkin hüküm de 1 yıl sonra geçerli olacak.

Araçlarla ilgili denetimi Ulaştırma Bakanlığı yapacak. Bakanlık, denetimleri, kendi personelinin yanı sıra, valilikler, kolluk kuvvetleri (polis, zabıta, jandarma) ve yetkili kıldığı diğer kamu kurum ve kuruluşlarının personeli aracılığıyla yerine getirecek. Denetimle ilgili bu kuruluşlar, Bakanlıkla her zaman iş birliği içinde olmak ve Bakanlık talimatlarını yerine getirmek zorunda olacak. Çalışma şartları yönünden Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer ilgili kuruluşlar da mevzuatları çerçevesinde her türlü denetimi yapacak. Önceki yönetmelikte ise denetim, “İçişleri Bakanlığı’nın denetimi yanında çalışma şartları yönünden Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer ilgili kuruluşlar da mevzuatları çerçevesinde her türlü denetimi yaparlar. Bakanlık denetimle ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı ve bu kuruluşlarla her zaman işbirliği içinde bulunur” deniliyordu.

2010’A KADAR UYGULANMAYACAK DÜZENLEMELER
    Yönetmeliğin, taşıtların yaşlarının 12’den küçük olması, her öğrenci için bir emniyet kemeri bulunması zorunluluğu, taşımacıların her yıl odalarca belirlenen okul servis araçları fiyat tarifelerindeki ücrete uymakla yükümlü olması, servis araçlarının kiralanmasına ilişkin bazı hükümler ile rehber personelin 22 yaşını doldurmuş, en az lise mezunu olması şartı, taşımalı eğitimde kullanılan servis hizmetleri için 1 Ocak 2010’a kadar uygulanmayacak. Bu süre içinde, bu konulardaki uygulamalarda Milli Eğitim Bakanlığının düzenlemeleri esas alınacak.

http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=275431

Forum Saati Paz 19 Mayıs - 9:46