VATAN FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
VATAN FORUM

Türkiyemiz ve Dinimiz üzerinde oynanan hain planı gazete kupürleriyle açıklıyoruz

2 posters

ADL, Yahudiler'den Ermeniler lehine adım

turanium
    turanium
    Moderator

ADL, Yahudiler'den Ermeniler lehine adım Empty ADL, Yahudiler'den Ermeniler lehine adım

Mesaj tarafından turanium Perş. 6 Ara. - 1:54

Yahudiler'den Ermeniler lehine adım

Dünya üzerindeki Yahudiler'e kol kanat geren ADL Ermeniler'e yönelik tutumunu değiştiriyor...

22 Ağustos 2007 08:20
    ADL, Yahudiler'den Ermeniler lehine adım 10809410
    ABD'deki en önemli Yahudi kuruluşlarından Anti-Defamation League (ADL-İftirayla/İnkarla Mücadele Birliği), 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına yönelik tutumunu değiştirerek, söz konusu iddiaları tanımaya karar verdi. Yahudi karşıtlığıyla mücadele amacıyla kurulmuş olan ADL, buna karşılık, ABD Temsilciler Meclisi'nde bekleyen 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını yansıtan tasarının geçmesine karşı olmayı sürdürdüğünü de bildirdi.

ADL Başkanı Abraham Foxman, kuruluşun internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, bu konudaki tutumlarını yeniden gözden geçirdiklerini ve Ermeni olaylarının, sonuçları açısından ''soykırım'' anlamına geldiğini iddia etti. Foxman, buna karşılık ABD Kongresi'ndeki 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren tasarının kabulünün, hiçbir yarar sağlamayacağını, Türkiye'deki Yahudi toplumunu ve Türkiye, ABD, İsrail arasındaki önemli ilişkiyi tehlikeye atabileceğini ifade etti.

ADL'nin konuya yönelik tutum değişikliği, kuruluş içinde bu meseleye ilişkin yaşanan karışıklığın ardından geldi. ADL'in kuzeydoğu ABD bölgesi direktörü Andrew Tarsy, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını destekleyen tavrı nedeniyle Foxman tarafından geçen günlerde görevinden alınmıştı. Ancak ADL içindeki bazı alt kuruluşlar Tarsy'yi desteklemişti.

Foxman, açıklamasında, ADL'in tutum değiştirmesinin, Yahudi toplumunun birliğiyle ilgili kaygılardan kaynaklandığını kabul etti. Halen ABD Kongresi'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde bekleyen tasarı, 435 üyeli Temsilciler Meclisi'nin 225 üyesi tarafından destekleniyor.

http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=272908

En son tarafından Cuma 7 Ara. - 1:08 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
    turanium
    turanium
    Moderator

ADL, Yahudiler'den Ermeniler lehine adım Empty Yahudi avukatı ADL, ''Ermeni soykırımı'' dedi!

Mesaj tarafından turanium Perş. 6 Ara. - 1:59

Yahudi avukatı ADL, ''Ermeni soykırımı'' dedi!

Başbakan Erdoğan'a "cesaret ödülü" veren Yahudi avukatı ADL, Ermeni soykırımını kabul etti.

23 Ağustos 2007 08:42
    ADL, Yahudiler'den Ermeniler lehine adım 108371
    ABD Kongresi'ndeki Ermeni soykırımı tasarısını durdurmaya çalışan Karalamacılığa Karşı Birlik (ADL), soykırım tezini resmen tanıdı

https://www.youtube.com/v/ZquU1waUtwE

ABD ve diğer ülkelerde anti-Semitizm (Musevi düşmanlığı) ile mücadele eden Anti Defamation League (Karalamacılığa Karşı Birlik - ADL), Osmanlı Ermenilerinin yaşadıklarının "sonuçları itibariyle soykırım oluşturduğunu" açıkladı.

ADL, ABD'deki en etkin Musevi derneklerinden. Kongre'deki Ermeni soykırımı tasarılarına bugüne dek kararlı biçimde karşı çıkan ADL'nin yeni açıklaması, dernek içi tartışmaların sonucu. ADL'in ABD Kongresi gündemindeki soykırım tasarılarına muhalefeti ise sürüyor.

Ancak kuruluşun Ermeni soykırımı tezini sahiplenmesi, bu konuda bugüne dek resmi tavır almayan diğer Musevi derneklerini de tutumlarını gözden geçirmeye yöneltebilir. ADL'nin yeni tavrı, bu yönüyle, Türkiye'nin resmi tezini Washington'da daha da yalnızlaştırıyor.

'Morgenthau haklı'
    ADL Ulusal Başkanı Abraham H. Foxman, yazılı açıklamasında, Birinci Dünya Savaşı sırasında ABD'nin İstanbul Büyükelçiliği'ni yapan ve Osmanlı Ermenilerini anlatan 1919 tarihli kitabı soykırım tezinin dayanaklarından sayılan Henry Morgenthau Sr'a atıf yaptı. Foxman, soykırım konusundaki yeni tavırlarını, Holokost'u (Musevi Soykırımı) yaşamış Nobel Barış Ödüllü romancı Elie Weisel'e danışarak aldıklarını bildirdi. Foxman şöyle dedi:

"Osmanlı İmparatorluğu'nun Ermenilere karşı 1915-1918 döneminde gerçekleştirdiği acı verici olayları hiçbir zaman yadsımadık. Bunları her zaman katliamlar ve zulümler olarak tanımlayageldik.

Konuyu düşünüp tarttıkça, bu olayların yol açtıklarının bir soykırım sayılacağı konusunda Morgenthau Sr'ın görüşünü paylaşmaya başladık. Eğer o dönemde soykırım terimi mevcut olsaydı, buna da soykırım denilecekti."

"Wiesel ve diğer saygın tarihçilerin" bu görüşe katıldığını belirten Foxman, "Umarım Türkiye, geçmişiyle yüzleşmesinde ve tarihin bu karanlık faslı konusunda Ermenilerle bir uzlaşma sağlamaya çalışmasında ısrar edenlerin, Türkiye'nin dostları olduğunu anlayacaktır" dedi. ADL Başkanı, buna rağmen Kongre'deki soykırım tasarılarının "yapıcı olmadığını; Türklerle Ermeniler arasında uzlaşmayı teşvik etmeyeceğini; Türkiye'deki Musevi cemaati ve Türkiye, İsrail ile ABD arasındaki önemli çoktaraflı ilişki için risk yaratacağını" vurguladı.

Boston'daki kavga
    ADL'ni, Ermeni soykırımı tezini sahiplenmeye yönelten, kuruluşun New England Bölge Şubesi'nde yaşananlardı. Ermeni kökenli nüfusun yoğun olduğu Boston ve çevresinden sorumlu ADL Şube Müdürü Andrew Tarsy, soykırımın tanınmasını savununca işten atıldı. Bu gelişme, ADL İcra Kurulu'nda gerilim yarattı. Tarsy'e sahip çıkanların çokluğu, ADL Başkanı Foxman'ı zor durumda bıraktı. Geçen hafta New England Şubesi'ne, Ermeni soykırımını neden tanımadıklarına ilişkin mektup gönderen Foxman, eleştiriler sürünce yeni tutumlarını duyurdu.

Ermeni soykırımı tasarılarına karşı çıkan Musevi dernekleri arasında, ADL'nin yanı sıra B'nai B'rith, Amerikan Musevi Komitesi ve Amerikan Musevi Kongresi de var. Bu dernekler, "Soykırım yaşanmadı" demezken, tasarıların "Türkiye'nin ABD ve İsrail ile ilişkisini bozacağını" savunuyorlar.

İSRAİL'İN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ:

Ne Türklerin ne de Ermenilerin yanındayız

İsrail'in Ankara Büyükelçiliği de ADL'in tavır değişikliği sonrasında dün resmi bir açıklama yapma ihtiyacı duydu. İsrail'in 1915-1916 olaylarına ilişkin resmi tutumunda bir değişiklik olmadığının vurgulandığı açıklamada, "Ne Türklerin ne de Ermenilerin yanında yer alıyoruz" denilmesi dikkat çekti. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Museviler ve İsrailliler olarak, aralarında Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemi olan 1915-1916 yıllarında Ermeni nüfusu içinde yaşanan öldürme olaylarının da bulunduğu insanlık trajedilerini hatırlama konsunda özellikle hassasız ve ahlaki zorunluluk duymaktayız. İsrail devleti bu dehşet verici olayları hiçbir zaman inkâr etmemiştir.

Tam tersine verilen kurbanların sayısının yüksekliği ve Ermeni halkının katlanmak zorunda kaldığı korkunç acıları dikkate alarak her iki tarafta da bu konuyla bağlantılı duygusal yoğunluğu anlıyoruz. Bununla birlikte, yıllar içinde bu konu maalesef Ermeniler ile Türkler arasında yüklü bir siyasi konu halini aldı ve iki taraf da kendi iddialarının haklılığını kanıtlamaya uğraşıyor. Bu nedenle İsrail devleti ne bir taraf ne de ötekinin tarafında yer almamakta ve geçmişte ne olduğuna dair hiçbir karar açıklamamaktadır. Tarafların, geçmişin on yıllardır açık yaralarını iyileştirecek açık bir diyalog içine girmelerini umarız."

Milliyet
    Yasemin ÇONGAR

http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=273357
    turanium
    turanium
    Moderator

ADL, Yahudiler'den Ermeniler lehine adım Empty Bakan Gül'den ADL'ye sitem

Mesaj tarafından turanium Perş. 6 Ara. - 17:04

Bakan Gül'den ADL'ye sitem

Abdullah Gül, ADL'nin açıklamasından duyulan hayal kırıklığını İsrail büyükelçisine iletti.

23 Ağustos 2007 15:23
    ADL, Yahudiler'den Ermeniler lehine adım 102016
    Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ABD'de yerleşik Yahudi kuruluşlarından Anti Defamation League'in (ADL) 1915 olaylarıyla ilgili yaptığı açıklamadan duyulan hayal kırıklığını, kendisine veda ziyaretinde bulunan İsrail'in Ankara Büyükelçisi Pinhas Avivi'ye iletti.

Konu, Ankara'daki görev süresi sona ermek üzere olan Avivi'nin, bugün Dışişleri Bakanı Gül'e düzenlediği veda ziyareti sırasında gündeme geldi.

Kaynaklar, Gül'ün, Büyükelçi Avivi ile görüşmesinde, ADL'nin açıklamasının çok büyük bir hayal kırıklığı yarattığını söylediğini aktardı.

Öte yandan İsrail'in Ankara Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, "İsrail'in 1915 olaylarıyla ilgili resmi duruşunda bir değişiklik olmadığı" bildirildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Musevi ve İsrailliler olarak biz, aralarında Birinci Dünya Savaşının son zamanlarında 1915-1916 yıllarında Ermeni nüfusunda meydana gelen olaylar dahil olmak üzere, insanlık trajedilerine karşı hassas olup, ahlaki olarak bunları hatırlama zorunluluğunu hissetmekteyiz.

İsrail devleti, bu olayları hiçbir zaman inkar etmemiştir. Ermeni ve Türk halkının katlandığı yüksek orandaki kurban ve acıları göz önünde bulundurarak, bu olayla ilgili her iki taraftaki duygu yoğunluğunu anlıyoruz.

İsrail devleti, herhangi bir tarafın tutulmamasını istemekte ve meydana gelenlerin tanımlanmamasını talep etmektedir."

http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=273652
    Admin
    Admin
    Admin

Character sheet
    Field1: 2

ADL, Yahudiler'den Ermeniler lehine adım Empty Yahudi lobisi özür diledi

Mesaj tarafından Admin Perş. 6 Ara. - 22:04

Yahudi lobisi özür diledi
    1915 olayları için 'soykırım' ifadesini kullanan Yahudi kuruluşu ADL, Başkanlığa gönderdiği bir faksla üzüntülerini dile getirdi.

24.08.2007 19:33
    ADL, Yahudiler'den Ermeniler lehine adım Akk
    Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 1915 Ermeni olayları konusunda tutum değiştirdiği bildirilen, ABD'deki Yahudi lobisi ADL'in Başbakanlığa bir faksla açıklama gönderdiğini belirterek üzüntülerini dile getirdiğini söyledi.
    TBMM Genel Kurul 11. cumhurbaşkanlığı ikinci tur oylama sonrası çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, ''Şimon Perez ile bir görüşme yaptınız. Amerika'daki Yahudi lobisinin geri adım atığına dair haberler var, bu konudaki gelişmeler nelerdir?” sorulması üzerine, ADL'in açıklamasının yazılı metnini faks olarak geçtiğini belirterek, ''Bize yönelik bu açıklamadan dolayı özellikle bizim hasiyetlerimizi paylaştıklarını ve yaptıkları yanlışı da bize gönderdikleri yazılı faksta ifade ettiler'' dedi.
    Erdoğan, “Bundan dolayı da üzüntülerini ifade ettiler. “Ellerinden gelen bütün destekleri bugüne kadar nasıl verdilerse, bundan sonra vereceklerini ifade etiler" dedi.
    “ADL'den gelen faksla Bunu dünyaya deklare edecekler mi yoksa Başbakanlığa gelen faksla sınırlı mı olacak?” soruya Erdoğan, “Hayır. Kendi sitelerine girdi zaten” cevabını verdi.
    Erdoğan, Türkiye'nin Ermenistan'a sözde soykırım iddialarını, tarihçiler, arkeologlar ve siyaset bilimcilerin de içinde bulunduğu bir komisyon tarafından çalışılması söylediğini, ancak bugüne kadar Ermenistan'dan herhangi bir cevap almadıklarını sözlerine ekledi

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=33566&cat=110&dt=2007/08/24
    Admin
    Admin
    Admin

Character sheet

ADL, Yahudiler'den Ermeniler lehine adım Empty İşte ADL'nin özür mektubu

Mesaj tarafından Admin Perş. 6 Ara. - 22:15

İşte ADL'nin özür mektubu

ABD'deki Yahudi kuruluşu ADL'nin Başbakan Erdoğan'a gönderdiği mektubun tam metni.

25 Ağustos 2007 11:16

ABD'deki Yahudi kuruluşu Anti-Defamation League (ADL-İftira ve İnkara Karşı Mücadele Birliği) ulusal direktörü Abraham Foxman, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdiği mektupta, kuruluşunun son günlerde Türk liderlerine ve halkına yaşattığı acıdan derin üzüntü duyduğunu belirtti.

ADL'in A.A. muhabirine ilettiği mektuba göre Foxman, amaçlarının kesinlikle Türkiye'yi incitmek olmadığını ve ilişkilerin güçlenmesi için çaba göstermeyi sürdüreceklerini kaydetti.

Mektubun tam metin tercümesi söyle:

Sayın Başbakan,

Size bu çok zor zamanda yazarak, son günlerde sizde ve Türk halkında yol açtığımız acıdan dolayı duyduğumuz derin üzüntüyü dile getiriyorum. Geçmişte, Türkiye ile ilişkimizde ortaya çıkan bazı kayda değer engelleri aştık, ve sizin hükümetinizle ve sizden önceki hükümetlerle yakın ve sıcak bir ilişki geliştirmiş olmamız, ADL için en yüksek şereftir.

Size, hükümetinize ve Türk halkına en üst düzeyde saygı duyuyoruz. Dolayısıyla ADL'i, teşkilatımıza derin ve kalıcı zarar vermekle tehdit eden çok zor bir durumdan kaynaklanan son olaylar neticesinde dostluğumuzun sıkıntıya girdiğini bilmek, iki misli acı verici. Niyetimiz, kesinlikle Türk halkını ve liderlerini incitmek veya utandırmak değildi.

Bizim güçlü arzumuz, dostluğumuzu derinleştirmektir. Yahudi halkına ve Türkiye'ye çok iyi hizmet eden ilişkilerimizi güçlendirmek için yollar bulmaya devam etmeyi üstleniyoruz ve bütün halklar arasında anlayış, saygı ve hoşgörüyü ilerletmek için sizinle çalışmamızın devam etmesini bekliyoruz.

Saygı ve takdirlerimle,

Abraham Foxman

Ulusal Direktör

http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=274251
    Admin
    Admin
    Admin

Character sheet

ADL, Yahudiler'den Ermeniler lehine adım Empty İşte ADL gerçeği, bir adım daha geliyor!

Mesaj tarafından Admin Perş. 6 Ara. - 22:16

İşte ADL gerçeği, bir adım daha geliyor!

Yahudi avukatı ADL aslında geri adım atmıyor, aksine ileri adıma hazırlanıyor...

25 Ağustos 2007 11:28

ABD'li Yahudi kuruluşu ADL, 'Ermeni soykırımı'nı tanıması sonrası, Kongre tasarısını desteklememe tavrını da gözden geçirecek

Ermenilere karşı 1915'teki olaylara 'zulüm' diyen tavrından vazgeçip 'soykırımı' tanıyan ABD'deki güçlü Yahudi lobi grubu ADL'nin (Anti-Defamation League-İftirayla Mücadele Birliği) Başkanı Abraham Foxman, Başbakan Tayyip Erdoğan'a mektup yazarak üzüntüsünü iletse de örgüt Ankara'da sıkıntı yaratacak yeni bir adıma hazırlanıyor. Başbakan, dün Foxman'ın 'pişmanlık' içermeyen mektubunu "Yanlış adımı geri aldılar" diye yansıttı. Ancak gel gör ki ADL, ABD Kongresi'nde bekleyen 'soykırım tasarısı'nı desteklememe tavrını da gözden geçirme kararı aldı.

Jerusalem Post'a göre, Bush yönetimine 'Ermeni soykırımı'nı tanıması çağrısı yapan tasarıyla ilgili tartışma ADL'nin 1 Kasım'daki 'Ulusal Politika Belirleme Kurulu'nun gündemine alındı. ADL bugüne dek tasarıya karşı çıkıyordu. Karar, Yahudi örgütlerinde 'soykırım'ın tanınmasının ahlaki sorumluluk olduğu baskılarının yoğunlaşmasıyla geldi. ADL'nin New England bölge yöneticisi Andrew Tarsy'nin buna desteği yüzünden kovulması, iki yöneticinin istifasını getirmişti. Başta Boston olmak üzere Yahudi örgütlerin baskıları had safhaya çıkınca Foxman, geçen salı Nazilerden kurtulmuş Eli Wiesel gibi dostlarına da danışarak kuruluşun 'soykırım'ı tanıdığını duyurmuştu. İstifası istenen Foxman, 'soykırımı' tanısalar da Türklerle Ermeniler arasında uzlaşmaya hizmet etmeyeceğini belirterek, konunun Kongre'ye taşınmasını desteklememeyi sürdüreceklerini söylemişti.

Soykırım tasarısında kilit New England
    Ama New England yönetiminin çarşamba Kongre'deki tasarının da desteklenmesi yönünde karar alıp konuyu genel kurula taşıma talebi işleri değiştirdi. Foxman içtüzük gereği konuyu 1 Kasım'daki 'Ulusal Politika Belirleme Kurulu'nun gündemine aldıklarını duyururken, "Bölgesel bir kurul telefonu kaldırıp bunu talep ediyorsa 'evet' demek zorundayız" savunusu yaptı. "Türk toplumu bizden bu konuya karışmamamızı istiyor. Ve haklılar" vurgusu yapan Foxman şöyle ekledi: "Taleplere yanıt veriyoruz çünkü yerel topluluklar işin içine girdi. Yahudiler kendisine ait olmayan tartışmanın içine çekiliyor" serzenişinde bulundu. ABD'deki İsrail yanlısı Yahudi kuruluşu AIPAC'ın eski başkanı ve ADL'nin eski yönetim kurulu üyesi Steven Grossman da Kongre'deki tasarının 1 Kasım'da adilce ele alınacağını söylerken, her şeyin New England bölgesi yönetiminin ikna ediciliğine bağlı olduğunu vurguladı.

Grossman, "Eğer konuyu tek destekleyen New England olursa, geçmez. Foxman şüphesiz bu tasarıyı desteklemenin Yahudi toplumunu riske atacağı kaygılarını aktaracak. Fakat pek çok Yahudi de aynı şekilde doğru olanı yapmak gerektiği kaygıları taşıyor" diye ekledi.

Foxman'ın üzüntüsü Erdoğan'a yetmiş
    Yeni gelişmelere karşın Foxman, Erdoğan'a mektup yazıp üzüntüsünü aktardı. AA'ya da iletilen 23 Ağustos terihli mektupta şu mesaj yer aldı: "Sayın Başbakan, size bu çok zor zamanda yazarak, yol açtığımız acıdan dolayı derin üzüntümüzü dile getiriyorum. Geçmişte ilişkimizde ortaya çıkan kayda değer engelleri aştık. Hükümetiniz ve önceki hükümetlerle yakın ilişki geliştirmiş olmamız ADL için en yüksek şereftir. Size, hükümetinize ve Türk halkına en üst düzeyde saygı duyuyoruz. Dolayısıyla teşkilatımızı derin ve kalıcı zarar vermekle tehdit eden çok zor bir durumdan kaynaklanan olaylar neticesinde dostluğumuzun sıkıntıya girdiğini bilmek iki misli acı verici. Niyetimiz kesinlikle Türk halkı ve liderlerini incitmek veya utandırmak değildi. Güçlü arzumuz dostluğumuzu derinleştirmektir. İlişkilerimizi güçlendirmek için yollar bulmaya devam edeceğiz."

Erdoğan ise, TBMM'de konuyla ilgili sorular üzerine, "ADL, açıklamasının metnini geçti. Özellikle hassasiyetlerimizi paylaştıklarını ve yaptıkları yanlışları da gönderdikleri faksta ifade ettiler. Üzüntülerini ifade ettiler. Dolayısıyla daha önce atılmış yanlış adım böylece geri alınmış oldu. Ellerinden gelen desteği bugüne kadar nasıl verdiyseler bundan sonra da vereceklerini ifade ettiler" dedi. Ancak Foxman'ın mektubunda özür ya da pişmanlık ifadesinin yer almadığı öğrenildi.

Radikal

http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=274255

Similar topics

-

Forum Saati Paz 19 Mayıs - 22:24