VATAN FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
VATAN FORUM

Türkiyemiz ve Dinimiz üzerinde oynanan hain planı gazete kupürleriyle açıklıyoruz

Zorlu : Başbakan olan Cumhurbaşkanı da olur !

Admin
    Admin
    Admin

Character sheet
    Field1: 2

Zorlu : Başbakan olan Cumhurbaşkanı da olur ! Empty Zorlu : Başbakan olan Cumhurbaşkanı da olur !

Mesaj tarafından Admin Paz 18 Kas. - 0:56

Başbakan olan Cumhurbaşkanı da olur !
    Türkiyenin en zenginlerinden Zorlu seçimi ve yatırımlarını anlattı..

Zorlu : Başbakan olan Cumhurbaşkanı da olur ! 7702610

16 Mart 2007 17:13

En değerli araziyi alan Ahmet Nazif Zorlu: "Erdoğan başbakan olduysa, cumhurbaşkanı da olur. Şuna bakmalıyız. Yasal mı, değil mi? Yasalsa neyi tartışıyoruz?"

800 milyon dolara Karayolları arsasını alan Zorlu: "Kafama silah dayasalar oraya 6-7 binadan fazla yapmam".

"28-32 KATLI BİNALAR"

"90 dönümlük arazi üzerine 6-7 tane 28- 32 katlı bina olacak. 90 dönümün 10 dönümünde bina olacak, kalan yeşil alan. Böyle bir yapılaşmaya can kurban. Rezidanslardan birinde belki otururum."

"SEÇİMDEN KORKMAYIN"

"İki seçim varken nasıl aldın, diyorlar. Erdoğan başbakan olduysa, cumhurbaşkanı da olur. Şuna bakmalıyız. Yasal mı, değil mi? Yasalsa neyi tartışıyoruz?"

'Hâlâ sanayiciyim, sadece riski dağıtma peşindeyim'

Zorlu Grubu, Karayolları arazisine 800 milyon dolar verince, "Para sanayiden toprağa gidiyor" yorumları yapıldı. Ancak Ahmet Nazif Zorlu, "Ben sanayiden çekilmiyorum. Daha iki ay önce 5 fabrika birden açtım. Sadece yumurtaları aynı sepete koymuyorum. Teraziyi dengelemeli" dedi.

Bir sene önce Denizbank'ın yüzde 75'ini 2 milyar 437 milyon dolara Dexia'ya satan Zorlu Grubu'nun patronu Ahmet Nazif Zorlu'nun, bu parayı nasıl değerlendireceği merak konusuydu. Satıştan sonra öncelikle sektörler arasında enerjiyi gösteren Zorlu, geçtiğimiz hafta İstanbul Zincirlikuyu'da Karayolları'na ait yaklaşık 90 bin metrekarelik araziye 800 milyon dolar vererek, gayrimenkul sektörüne iddialı bir giriş yaptı. Üstelik, burada da durmayacağını 21 Mart günü yapılacak olan İETT'nin Levent'teki arazisine de teklif vereceğini açıkladı.

İşte İstanbul'da gayrimenkul fiyatlarının yükselmesine neden olan 800 milyon dolarlık teklifin ardından, Zorlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu ile bundan sonraki projelerini ve 'sanayicilikten uzaklaşıyor' yorumlarını konuştuk.

Öncelikle Zorlu'nun buna verdiği yanıt netti: "Ben sanayi tesisimi kapatmıyorum. Sadece yumurtaları aynı sepete koymuyorum." Bu arada projeyi peşin para ile almaya hazırlanan ve 'Çünkü yüzde 10 faiz çok yüksek' diyen Zorlu, bölgede yeşil alan için de garanti verdi. 90 bin metrekarelik alan üzerinde sadece 10 bin metrekare arazi üzerinde yapılaşma olacağını dile getiren Zorlu, "Başıma silah dayasanız, daha fazla yap deseniz yapmam" dedi. Son günlerin en çok konuşulan ismi Ahmet Nazif Zorlu'nun gayrimenkul sektörü, sanayi ve siyaset üzerine görüşleri şöyle:

* Geçtiğimiz günlerde Borusan Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık, 'Zorlu'nun Karayolları arazisine 800 milyon dolar vermesine üzüldüm. Paranın sanayiden toprağa gitmesi üzücü' dedi. Bu yönde benzer yorumlar size de gelmiştir. Sanayiden uzaklaşıyor musunuz? Ben Ahmet Kocabıyık'ın değerlendirmesini olumsuz algılamadım. Biz reel sektörde en fazla istihdam yaratan gruplardan biriyiz. Bugün 28 bin çalışanımız var. Ama taktir edersiniz ki yumurtaları aynı sepete koyamazsınız. Herşey sanayide olmaz. Biz bir hizmet sektöründeydik. O sektörden çıktık, başka bir hizmet sektörüne giriyoruz. Sanayide yatırım yapmıyor değiliz ki, iki ay önce Manisa'ta 5 tane fabrika açtık. Teraziyi dengede tutmak zorundayız.

* Gayrimenkul işine çok iddialı giriş yaptınız! İddalı diye birşey yok, herkesin bir yoğurt yiyişi vardır. Bir işadamı hesabını kitabını yapar, 'şunu, şu kadara alacağım' diye gider. Şartlar neyi gerektiriyorsa o olur. Biz de kendi çizgimiz ile ihaleye girdik ve bize nasip oldu. Ben herşeyden önce nasibe inanırım.

ALAN DA SATAN DA MEMNUN

* İhaleden önce 800 milyon dolar gibi bir rakam aklınızıdan geçmiş miydi? Siz üzerinize birşey alacaksınız, 500 liraya kadar alırım diyorsunuz, 550 lira olduğunu görünce dönüp gitmezsiniz. Bazı şeylerde birebir hesap yapmak mümkün değil. Bugün ise alan memnun, satan memnun. Mesele Karayolları 500-600 milyon dolar bekliyormuş, yüzde 30 yüksek bir fiyata satmış oldular. Böyle ortamlarda hava çok önemli.

* Sırada İETT arazisi var, orada iddalı mısınız? Arkadaşlar hazırlanıyor, bakıyorlar. Ne olur, ne biter belli olmaz. Oranın ayrı bir konsepti var. Tabi değerlendiriyoruz, bakıyoruz.

* Karayolları arazisi üzerine nasıl bir konsept düşünüyorsunuz?

Dünyanın sayılı mimarlarına yazdık, konsept çalışması yaptırıyoruz. Zorlu Grubu olarak Türkiye'ye, İstanbul'a yakışır dünyada konuşulan bir yer yapmak istiyoruz. Buraya 'sıradan birşey yapalım, cebimize parayı koyalım, gidelim' diye birşey yok. Bunu üstüne basa basa söylüyorum. Bizim burada yapacağımız proje hem İstanbul'a değer katacak, hem bir marka olacak. Bizim de bu sofrada bir tuzumuz olsun istiyoruz. Geçen sene ülkemize 6 milyar dolar getirmişiz. 3.2 milyar dolar bankadan, 2.8 milyar dolar ihracattan. Yoksa bu para ile ben yurtdışında Amerika'da çok daha iyi yerlerde, çok daha iyi şeyler yapabilirdim. Kendi ülkeme, kendi ülkemin toprağına yatırım yaptım.

Silah zoru ile bile yapmam

"Bana deseniz ki, 'Ahmet Bey, oraya bir blok daha fazladan yapın.' Yapmam... Silah zoru ile de olsa, gene de yapmam. Türkiye'nin, İstanbul'un adına yakışır bir yer olacak. Bittiğinde iyi ki Zorlu burayı almış, iyi ki İstanbul'a böyle bir yer kazandırdı diyeceksiniz."

Zenginler listesi bir şey ifade etmez

"Forbes dergisinin en zenginleri listesinde yer almak benim için pek bir şey ifade etmiyor. En büyük zenginlik insanlık için bir şey yapabiliyor olmak. Bunu içtenlikle, söylüyorum. Paran çok olursa ne yaparsın? Çok lüks araba alırsın, belki uçak, belki de bir köşk. Sonra başka ne yapabilirsin! İçtiğin bir çay, ikinciyi belki içemezsin. Türkiye'de benden çok daha fazla parası olanlar var. Ama kimseye bir hayrı olmamış, ortada isimleri bile yok. Böyle zenginlik olmaz kardeşim!"

28 ile 32 katlı 6 bina yapacağız

"Karayolları arazisine aşağı yukarı 28-32 katlı binalar yapılacak. 10 dönüm arazi üzerinde 6-7 tane bina olacak. Otel, residans, alışveriş merkezi, kongre merkezi bulunacak. Yaklaşık 90 dönüm arazinin, 10 dönümü üzerinde bina yapacağız. Kalan 80 dönümü yeşil alan. Böyle bir yapılaşmaya can kurban. Bin yataklı bir otel, beş bin yataklı kongre merkezi olacak. Otel yüzde 80 dolu olsa 800 kişi alışveriş merkezinde dolaşacak. Kendi içinde yarattığı hareket bile yeter.

Başbakan olmuş Cumhurbaşkanı niye olmasın?

* Önümüzde iki seçim var. İşadamı olarak bu sizi ürkütmüyor mu? Bu soruyu bana Karayolları ihalesinde de sordular. Ben de diyorum ki ya seçim olmasaydı, ya erteledik deselerdi. O zaman daha kötü olmaz mı?

* Başbakan Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına aday olmasını nasıl değerlendirirsiniz? Dışarıdan bir dalga gelir mi? Başbakan olmuş, cumhurbaşkanı olamaz mı? Kendi kendime konuşuyorum şimdi bir vatandaş olarak. Biz bazı şeyleri yanlış tartışıyoruz. Bu durumu zaten dış piyasalar çoktan satın aldı. Biz olayı büyütüyoruz. Şuna bakmalı; böyle bir durum yasal mı, değil mi? Yasalsa neyi tartışıyoruz o zaman.

Üç sene sonra İstanbul'un şekli değişecek

* İhaleden sonra nasıl tepkiler aldınız?

Telefonum kilitlendi, mesajlar yağmur gibi yağdı. 2010 yılına kadar bunu yetiştirmek istiyoruz. 5 bin kişilik kongre salonu, bin kişilik otel, çarşı... Bir bugünkü haline bakın, bir de üç sene sonra. İstanbul'un şekli değişecek. Dünya bir yere giderken, globalleşme derken sen seyirci kalamazsın. Ben yetkili biri olsam ne yaparım biliyor musunuz? Eski İstanbul'da ne kadar çarpık yapı varsa yıkarım. Eski eserleri ortaya çıkarırım. Bakın Levent-Maslak hattında tarihi bir doku yok. Yeşili koruyarak yeni yapılanmaya rahatlıkla gidebilirsin. Siz hiç Şişli'nin arka taraflarına gittiniz mi? Ben gittim, gezdim. Buraya bu bina yakışmaz diyorlar, peki gecekondu mu yakışır?

Yabancı çok istiyorsa gelsin daire alsın

Zorlu, projeyi yabancı bir grupla gerçekleştirme gibi bir niyetleri olmadığını belirterek, "Biz kendimiz burayı aldık, kendimiz yapacağız. Zorlu'nun o gücü var. Bizim ortağa ihtiyacımız yok. Şu anda istediğimiz kadar kredi bulabiliyoruz. Yerli sermaye ile yapıp, ülkemize kazandıracağız. Ama yabancılar istiyorsa gelsinler kendilerine buradan bir daire alıp otursunlar, birşey demiyoruz" dedi. Bankayı sattığı sırada kendisine, "Ahmet Bey bu kadar para alıyorsunuz, ne yapacaksınız?" gibi sorular geldiğini anımsatan Zorlu, "O zamanlar üstünü oturacak değilim ya demiştim. Buradan gelen para ile de yatırım yapacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Zorlu 'maden mi buldu?'

Türkiye'de yapılması gündemde olan nükleer santral projesi ile yakından ilgili olan, bir yandan da Afşin Elbistan C ve D santrallerinin ihale sürecinde yer almaya hazırlanan Ahmet Nazif Zorlu, üstü kapalı da olsa bir sürpriz verdi. Türkiye'nin yeraltı kaynaklarının, zenginliklerinin değerlendirilmesi gerektiğini dile getiren Zorlu, "Bizim böyle bir çalışmamız var. İnşallah buradan da birşeyler çıkaracağız. Bakarsınız, altı ay, bir sene sonra ülkenin ihtiyacı olan, Türkiye'nin ithal ettiği birşey çıkarırız. Hem ülkenin ihtiyacını görürüz, artanın da yüzde 50'sini ihraç ederiz. Bunu açıklamak için çok erken ama çalışmalarımız sürüyor" dedi.

'ENERJİDE BÜYÜYECEĞİZ'

Trakya ve Ceyhan'da doğalgaz arama çalışmaları devam eden enerji grubunun Ceyhan'da 'sulu da olsa doğalgaz bulduğunu' anlatan Ahmet Nazif Zorlu, Trakya'da açtıkları iki kuyudan da doğalgaz çıkarmaya başladıklarını söyledi. Enerjide 15 yıldır var olduklarını kaydeden Ahmet Nazif Zorlu, "1994-95 yılında 'elekrik sıkıntısı başlayacak' diye bize haber geldi, 24 megavatlık, polyester fabrikamızın yanına bir doğalgaz santrali kurduk. Şimdi 450 megavatlık bir kapasitemiz var. Rusya'da iki tane santral kuruyoruz. İlk 400 megavatlık santral bu yıl kasım ayında devreye girecek ikincisi ise seneye. Rusya'nın elektrik üreten ilk özel sektör şirketi olacağız. İsrail'de, Pakistan'da projelerimiz var. Türkiye'de 125 megavatlık bir rüzgâr santrali projesi aldık, devamı da gelecek. Enerji de büyümeye kararlıyız" açıklamalarında bulundu.

(Hacer Gemici / Sabah)

Similar topics

-

Forum Saati Ptsi 20 Mayıs - 2:46