VATAN FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
VATAN FORUM

Türkiyemiz ve Dinimiz üzerinde oynanan hain planı gazete kupürleriyle açıklıyoruz

İşte bu da Erdoğan'ın Kemal Derviş'i !

Admin
    Admin
    Admin

Character sheet
    Field1: 2

İşte bu da Erdoğan'ın Kemal Derviş'i ! Empty İşte bu da Erdoğan'ın Kemal Derviş'i !

Mesaj tarafından Admin C.tesi 17 Kas. - 3:53

İşte bu da Erdoğan’ın Kemal Derviş’i !
    Başbakan Erdoğan kendisine “süper danışman” ithal etti. Erdoğan’a İsviçreli Türk fikir verecek !

İşte bu da Erdoğan'ın Kemal Derviş'i ! 7256510
    16 Şubat 2007 11:05

İsviçreli Türk Alpaslan Korkmaz, Başbakan Erdoğan’ın özel danışmanlığını üstlendi. 5’i anadili gibi olmak üzere 9 dil konuşan “süper danışman” Alpaslan Korkmaz, “Başbakan’a ’Tek şartım var, bakanlar üstü olmalıyım’ dedim, kabul etti” dedi

2007 yılında 20 milyar doların üzerinde doğrudan yabancı yatırım hedefleyen Türkiye, dünyanın “yabancı yatırım otoritesi” olarak kabul ettiği bir “süper danışman” ithal etti. Geçtiğimiz aylarda doğrudan Başbakan’a bağlı kurulan Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’na sessiz sedasız Başkan olarak atanan Alpaslan Korkmaz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın özel danışmanlığını da üstlendi. Doğma büyüme İsviçreli olan Korkmaz, bugüne kadar hiç yaşamadığı memleketine, İsviçreli eşi ve iki çocuğuyla birlikte birkaç ay önce yerleşti.

% 100 YETKİ VERDİ

İsviçre’de hükümete danışmanlık yaptınız sonra da özel sektörde çok önemli bir pozisyonu terkedip Başbakan’a danışman olarak geldiniz. Sizin için çok şaşırtıcı olmadı mı bir gün bir telefon geliyor ve Türkiye Başbakanı sizinle görüşmek istiyor deniliyor?

Aynen öyle, film gibi oldu. Başbakan’ın daveti beni çok heyecanlandırdı. Bizimle görüştükten sonra Başbakan, “Ben bu ruhu istiyorum, bana onu getirin” demiş. Sonra geldim. Başbakan’a “Bu ajansın başarısı için, bakanlar üstü olmam lazım” dedim. Ekim’de de atandım. Haftada mininum bir iki sefer kendisiyle görüşüyorum. Dedi ki “Şahsen ben senin seddin olacağım. Kim sana gelirse bana göndereceksin. Bu iş için hangi insanlar gerekiyorsa onlarla çalışacaksın.” Yüzde yüz yetki verdi bu konuda. Tüm önemli yatırımcılara bizi işaret ederek, “Onunla görüşeceksiniz, böylece benimle görüşmüş gibi olacaksınız” diyor.

İPTALLER TOLERE EDİLİR

Siz bunları söyleyince hemen akla TEDAŞ ihalelerinin iptali geliyor. Başbakan, birkaç gün kalmış ihalelerle ilgili bir gün uçakta “iptal ettik” dedi. Sizce bu uluslararası yatırımcılar açısından güveni zedeleyecek olumsuz bir durum yaratmadı mı?

Görüştüğümüz enerjii yatırımcıları tabii ki “iyi yaptınız” demediler, “Keşke olmasaydı” dediler. Ama resmin bütününü değiştirmez. Bu tolere edilir. Yatırımcı şuna bakar; fırsatları koyar bir tarafa, bir taraftan da riskleri koyar. Kazanç imkanına bakar.

HYUNDAİ GİTMEZDİ

Sizin varlığınız Hyundai’nin bürokratik nedenlerle Türkiye’den kaçması gibi bir örneğin bir daha yaşanmasını engelleyecek mi?

Hyundai ile kimler görüştü bilmiyorum, çünkü o süreçte Türkiye’de yoktum. Ama bunlar yaşanmayabilirdi. Şunu söyleyebiliriz, bir bürokratik sorunu çözemediği için Türkiye bir yatırımcı kaybetmeyecek.

ÇOCUKLARININ BİRİN ADI YASİN DİĞERİNİN ADI İMAN

Sohbetin sonuna doğru “AKPli misiniz?” sorusuna “Hiçbir partinin üyesi değilim. Ama Müslümanım” diye yanıtlayan Korkmaz, şunları anlattı: “Bugüne kadar hiçbir partiye üye olmadım. Ama Müslümanım. İki çocuğum var. Birinin adı Yasin. Diğerinin adı İman. Siyasi İslamcılığı tasvip etmedim hiç. Türkiye’de hiç oy kullanmadım. İsviçre’deyse aşırı sağa hiçbir zaman oy vermedim.”

SEÇİMDE KESİNLİKLE AKP’YE OY VERİRİM

Alparslan Korkmaz, Kayserili bir işçi ailesinin çocuğu. Aile 1969 yılında İsviçre’ye göç etmiş. Korkmaz 1970’te doğmuş ve tüm eğitimini İsviçre’de tamamlamış. 9 dil bilen, işletme mezunu Korkmaz, “Türkiye’de hiç oy kullanmadım ki AKP’li olayım” deyince, “Bu seçimlerde AKP’ye mi kullanacaksınız oyunuzu?” diye sorduk. Korkmaz çok açık bir biçimde yanıtladı: “Bu seçimde AKP’ye oy veririm. Bence görünen köy klavuz istemez. İş dünyasındaki pek çok kişi de aynı şeyi söylüyor.”

KÜRESELLEŞME YAĞMUR GİBİDİR BEN SEVMESEM DE YAĞAR

Zaman zaman bankacılıkta yabancı payını tartışıyoruz. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bu yabancı payının kısıtlanmasının iyi bir şey olmadığını düşünüyorum. Samimi söylüyorum, dünyanın gelişmiş piyasalarında hiç böyle bir şey tartışılmaz. Bakın küreselleşme yağmur gibidir. Bazı insanlar der ki ‘Ben yağmuru sevmiyorum’. Ben de sevmiyorum yağmuru. Ne yapabilirsiniz yağmura karşı? Yağıyor bu yağmur.

Vatan

Similar topics

-

Forum Saati Ptsi 20 Mayıs - 7:31