VATAN FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
VATAN FORUM

Türkiyemiz ve Dinimiz üzerinde oynanan hain planı gazete kupürleriyle açıklıyoruz

Gurbetçilerin tercihi AKP olmadı !

Admin
    Admin
    Admin

Character sheet
    Field1: 2

Gurbetçilerin tercihi AKP olmadı ! Empty Gurbetçilerin tercihi AKP olmadı !

Mesaj tarafından Admin C.tesi 17 Kas. - 3:51

Gurbetçilerin tercihi AKP olmadı !
    Almanya'daki gurbetçilerimizle yapılan seçim anketinden MHP - CHP koalisyonu çıktı...

16 Şubat 2007 10:38

Tercüman’ın Almanya’da “Kime oy verirsiniz” anketinden MHP-CHP % 46.5 ile iktidar çıktı, AKP % 26.5 ile muhalefet oldu. Türkiye’deki 10 ilde ise AKP düşüş, MHP yükselişte

ALMANYA’nın 1960’lı yıllarda ülkesine işçi kabul edeceğini duyurması, Türkiye’de de binlerce işsiz için umut kapılarının aralanmasına neden olmuştu.

Gurbetçilerin tercihi AKP olmadı ! 7255810

Trenlerle gurbet ellere düşen Türk işçilerinin bu süreçte Almanya’ya entegrasyonu aslında çok da kolay olmamıştı. Öyle ki; Sivas’ın herhangi bir köyünde yaşamını sürdürürken, şehir merkezini bile görme fırsatı olmadan bir anda kendisini Münih, Hamburg ya da Berlin’de bulan gurbetçilerimiz büyük bir adaptasyon sorunu yaşadı.

Almanya’da sağlanan sosyal hakların yanında, sağlık konusundaki duyarlılık Türk işçiler için önemli bir avantajdı. Bunun yanında, elde edilen Türkiye için hatırı sayılır Alman markları, başlarda gurbetçileri mutlu etse de, bu avantajlar ileride yaşanacak sıkıntılara çare olmadı.

Ailelerle anlaşmazlık

3-5 yıl sonra çoluk çocuğa karışan işçileri bu aşamada zorlu bir süreç bekliyordu. Geldiği günden beri Alman toplumuna kaynaşmada sıkıntı yaşayan ve yaşadığı ülkenin halkıyla bağ kuramayan işçiler, daha da tutucu bir kimliğe büründüler. Vatanlarından uzakta sosyal travma yaşayan insanlarımız için aslında bu kaçınılmaz bir gelişmeydi. Çünkü okullarında modern bir eğitim alan Türk gençleri evlerine geldiklerinde tutucu anne ve baba baskısıyla karşılaşınca ikilem yaşamaya başladılar. Bu da gençlerle aileleri arasında fikir ayrılığı ve yaşam uyuşmazlığına neden oldu.

Para kazandım ama

Konuştuğum çifte pasaportlu Türk vatandaşları dahil birçok insan, “Keşke hiç gelmeseydim. Para kazandım; ancak ailemi kaybettim. Çünkü çocuklarım milli değerlerini unuttu” diyerek dert yandı. Bazı vatandaşımız ise emekli olur olmaz Türkiye’ye dönmeyi düşündüğünü söyledi.

Peki, Almanya’da yaşayan Türkler’in sorunlarının hepsi bu mu? Tabii ki değil. Onların istediği haklardan biri de hem Türkiye hem de Almanya için oy kullanabilmek.

“Altı ay önce Almanya’ya yerleşen Bulgar, Portekiz ve İrlanda vatandaşları bile yerel seçimlerde oy kullanırken biz neden kullanamıyoruz?” diyerek serzenişte bulunan gurbetçiler, kendilerini Roma döneminde oy hakkı olmayan kölelere benzetiyorlar.

Gurbet sandığının dili

Almanya’daki seçimler için durum böyle... Ya Türkiye için durum ne? İşte bu kritik soruyu Almanya’da yaşayan 380 vatandaşımızla konuşarak araştırdım.

“Oyunuzu kime vereceksiniz?”

İşte Almanya’da yapılan mini anketin sonucu:

AKP: 100 (yüzde 26.5), CHP: 91 (Yüzde 24), MHP: 85 (Yüzde 22.4), Saadet Partisi: 40 (Yüzde 10), DTP: 19 (Yüzde 5), Diğerleri: 45 (Yüzde 11.5)

İktidarların ihmali

Almanya’dae yaşayan vatandaşların karşılaştığı sorunları değerlendiren meslektaşımız, Gözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk, burada yaşayan insanlarımızın Türkiye’den kopuk olmadığını, dini duygularla politika yürüttüklerini söylüyor. Dini kullanan kesimlerin buradaki vatandaşları sahiplendiğini belirten Öztürk şu görüşleri dile getiriyor:

“Almanya’da bulunan vatandaşlarımız daha çok köy kökenlidir. Bu yüzden vatandaşlarımız, dini duyguları ile politika yürütüyorlar. Almanya’ya geldikleri zaman devletin yeterince bunları sahiplenmemesi, onları dini kullanan kesimlerin sahiplenmesine neden oldu. Yeşil sermaye olarak nitelendirilenler, dini kullanarak, vatandaşlarımızı büyük bir soygunun da aracı olarak kullanmıştır. Burada yaşayan insanlarımız, Türkiye’deki olaylardan kopuk değiller. Türkiye’de ne oluyor, ne bitiyor çok yakından takip ediyorlar. Deniz Baykal’ın buraya gelmesi de çok önemlidir. Baykal’ın ve diğer parti liderlerinin buradaki vatandaşlarımızı ihmal etmemesi gerekiyor.”

Sorun, göçmenlik sorunu

Türk-Alman Dostluk Derneği Federasyonu Başkanı Ali Kılıç da, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın, bir yerde Türkiye’yi temsil ettiğine dikkat çekerek şunları söylüyor:

“Bu insanlar aynı zamanda Türkiye için ekonomik bir güç anlamına da geliyor. Buna rağmen, 50 yıldır yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızla ilgili somut bir adım atılmadı. Yurt dışında yaşayan insanlarımızın, her şeyiyle ilgilenecek bir kuruluşun veya bakanlığın olması gerekiyor. Gelen her hükümet, yurt dışında kendine yakın bulduğu grupları destekliyor. Yurt dışındaki vatandaşlarımızın artık sağ-sol kutuplaşmasından kurtulduklarını düşünüyorum. Çünkü; buradaki vatandaşın sorunu, sağcılık veya solculuk değil. Sorun göçmenlik sorunu. Türkiye’de sağ partilere oy veren vatandaşlarımız, burada sosyal demokratlara oy veriyor. Bu, vatandaşların kendi haklarını koruyan partileri desteklediğini ortaya koyuyor.

Almanya’daki vatandaşlarımız, ne Türk hükümetine, ne de Alman hükümetine güveniyorlar. Ortada kalan bu insanlara marjinal gruplar sahip çıkıyor. Almanya’daki vatandaşlarımız Anadolu kültürünü bilmiyor.”

[/size]Sandık Almanya’ya gelsin

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar, ülke yönetiminde söz sahibi olmak istediklerini belirterek, “Yıllardır verilen sözler tutulmadı” diye yakınıyor

İsrafİl Dursun (MÜSİAD Münih Başkanı): Ben ve ailem gümrük kapısında oyumuzu kullanıyoruz. Oyunu kullanamayan çok sayıda vatandaşımız var ve onların bu sorununu da bu dönem AKP iktidarının çözeceğine inanıyorum.

Ayhan Savaşer (Güney Bavyera Türk Dernekleri Koordinasyon Kurulu Başkanı): Yurt dışında yaşayan vatandaşlar olarak en temel demokratik hakkımız olan seçme hakkına kavuşmuş değiliz. Avrupa ülkelerindeki çeşitli uluslardan yabancılar, anavatanlarında yapılan seçimlere etkili bir şekilde katılıyorlar. Bu konuda bize söz veren siyasetçiler emekli olup köşelerine çekildi. Bizler halen aynı konumdayız.

Mahir Zeytinoğlu (Hotel Goethe’nin sahibi): Benim gibi birçok gurbetçi vatandaşımız oy sandıklarının buraya getirilmesini ve desteklediğimiz partiye oy verme hakkımızın sağlanmasını istiyor. Çünkü bizim Türkiye’de çok sayıda akrabamız var. Oradaki yönetimi belirleyecek seçimlerde oy kullanmak istiyoruz. Bu umudumuzu yitirmedik, sabırla bekliyoruz.

Yücel Zebisch (Kuru temizlemeci): Sadece gümrüklerde göstermelik oy hakkı sağlanması yeterli değil. Yurt dışındaki vatandaşlarımızın etkili bir şekilde seçimlere katılmalarını sağlamak için anavatandaki siyasetçiler yıllardır söz veriyorlar; ancak ortada bir şey yok.

Funda Demirak (Garson): Benim henüz oy hakkım yok; ancak anne ve babam Türkiye’de oy kullanamamaktan çok şikayetçi. Seçim zamanı buralardan bazı insanları oy kullanmaları için otobüslerle gümrüklere taşıyorlar, biz oraya bile gidemiyoruz .

Enis Wolfgang (Reklamcı): Benim Türk ve Alman kimliğim var; ama ben bir Türk gibi yaşıyorum. Oy hakkım da var. Annem Türk vatandaşı olduğu için oy kullanmak istiyor ancak bir türlü olmuyor. Annem ve kendim için Türk siyasilerden rica ediyorum; artık şu sorunu çözün.

İlhan Çeliker (Dönerci ustası): Yıllardır buradayım. Çifte pasaportum var; ancak ne yazık ki oy kullanmayı unuttum. Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımıza oy kullanma hakkının verilmemesine şaşıyor ve üzülüyorum. Hükümetten bu sorunu çözmesini bekliyorum.

AKP oyları düşüyor

PARTİLERİN seçim hazırlıkları hız kazanırken şubat ayının ilk günlerinde yapılan bir anketten, hemen yapılacak bir seçimde Meclis’e AKP ve CHP’nin yanı sıra MHP ve DYP’nin de gireceği, böylece yeni Meclis’in 4 partili bir tablo oluşacağı sonucu çıktı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı’na destek konusunda da araştırma ve anketleriyle bilinen Türk Bilgi Danışmanlık ve Araştırma kuruluşunun şubatın ilk günlerinde 10 büyük ilde yaptığı bir anket, partilerin durumlarına ilişkin yeni ipuçları verdi. Anket, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Gaziantep, Mersin, Kayseri, Konya ve Samsun’da 1489 kişiyle yapıldı. Ankette katılımcılara “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz” sorusu yöneltildi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesi ve sonrasındaki tartışmalar sürerken gerçekleştirilen anketin kararsızlar ve hiçbiri yanıtları dağıtıldıktan sonraki sonuçlarına göre, hemen yapılacak bir seçimde AKP’de, yüzde 34 oyla iktidara geldiği 2002 seçimlerine göre bir gerileme görülüyor. Anketten AKP’ye yüzde 26.62 oranında oy çıktı. Anket, CHP’nin yüzde 18.66’yla 2002 seçimlerindeki oranını hemen hemen koruduğu, MHP’nin yükselişe geçerek yüzde 14.14 düzeyine geldiği, DYP’nin de yüzde 11.89’la Meclis’e girecek dördüncü parti konumunda olduğu sonuçlarını verdi.

Ankete göre Genç Parti (GP), Saadet Partisi ve DSP’nin de yükseliş içindeki diğer partiler, DEHAP-DTP ise düşüşteki parti olarak görülüyor.
    Halka ve Olaylara Tercüman

Forum Saati Ptsi 20 Mayıs - 7:58