VATAN FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
VATAN FORUM

Türkiyemiz ve Dinimiz üzerinde oynanan hain planı gazete kupürleriyle açıklıyoruz

''YİMPAŞ mağdurlarının parası Erdoğan'a''

Admin
    Admin
    Admin

Character sheet
    Field1: 2

''YİMPAŞ mağdurlarının parası Erdoğan'a'' Empty ''YİMPAŞ mağdurlarının parası Erdoğan'a''

Mesaj tarafından Admin Cuma 19 Ekim - 3:31

“YİMPAŞ mağdurlarının parası Erdoğan’a”
    Die Welt Gazetesi, YİMPAŞ mağdurlarının paralarıyla seçim döneminde Başbakan Erdoğan’ın finanse edildiğini öne sürdü.

28 Ekim 2006 10:42

Alman Die Welt gazetesinin İstanbul temsilcisi Boris Kalnoky, YİMPAŞ mağduru Türklerin parasıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim mücadelesinin finanse edildiğini öne sürdü. Kalnoky, bu durumun Başbakan'ı açıklama sıkıntısına sokacağını, finans işinin perde arkasında büyük olasılıkla, Nakşibendi tarikatının olduğunu iddia etti.

Kalnoky, önceki gün "Tartışmalı Yimpaş Holding, İslamcıları finanse etti" başlığıyla yayımlanan haberinde, bir dönem AKP'ye yakınlığıyla bilinen Davut Buca'nın, Ulusal TV kanalına gönderdiği faksa yer verdi. Faksta Buca'nın, "Yimpaş, son seçim kampanyasında Almanya'dan gelen içi para dolu bir bavulu AKP'ye ulaştırdı" iddiasına yer veren Kalnoky, "Eğer bu doğruysa, yıllardan beri Yimpaş'ı gözlemleyenlerin sorduğu bir soru yanıtlanmış olacak: Kirli paralar, Erdoğan'ın İslami partisi AKP'ye mi aktı?" sorusunu yöneltti.

Haberde holdingin Avrupa'dan topladığı paraların bir kısmının 29 milyon Avustralya doları olarak Avustralya'daki şubeye kredi olarak aktarıldığı, kredinin bir kısmının da bu ülke üzerinden Türkiye'deki Nakşibendilere gittiği öne sürüldü.

Paraların büyük bölümünün Nakşibendi tarikatı liderlerinden Muharrem Coşan'a transfer edildiğini belirten Kalnoky, 2001'de Çoşan'a şahsen 1 milyon Avustralya doları gönderildiğini de iddia etti.

Yimpaş'ın ikinci 1 milyon euro'luk para naklinin, Coşan'ın yönetim kurulu başkanı olduğu Server Holding'e aktarıldığının kaydedildiği yazıda, Devlet Bakanı Beşir Atalay'ın kurucusu olduğu kamuoyu araştırma şirketi ANAR'ı da finanse ettiği öne sürüldü.

Diğer paraların adresi...
    Kalnoky, diğer paraların da İslami politikalara ağırlık veren kuruluşlara ve bazı medya kuruluşlarına gittiğini, işyerlerinin finanse edilmesinde, özel hastanelerin yapımında, öğrenci burslarında, hayır Kurumlarına ve kuran kurslarına aktarılmasında kullanıldığını savundu.

Devlet Bakanı Atalay ANAR'ın kurucusu
    Die Welt gazetesinin Yimpaş tarafından finanse edildiği ortaya atılan ANAR'ın (Ankara Sosyal Araştırmalar Merkezi Limited Şirketi) Ankara 16. Noterliği tarafından onaylanmış olan kuruluş sözleşmesi 18 Mart 1998 tarihini taşıyor. Şirketin 10 bin YTL'lik sermayesinin 9 bin 600 YTL'si BİLSAN'a (Bilim Sanat Yapı ve Ticaret Anonim Şirketi) kalan kısmı Devlet Bakanı Beşir Atalay, Burhan Erdem, Ömer Sencar ve Emin Kuz'a ait.

Server Holding'in büyük ortağı Coşan
    Gurbetçilerden toplanan paraların bir kısmının aktarıldığı iddia edilen Server Holding, 2.5 milyon YTL sermayeyle 1995'te kuruldu. Sermayenin 2 milyon 412 bin YTL'si Muharrem Nureddin Coşan'a ait. Şirketin küçük ortakları arasında da Mehmet Soylu, Orhan Güner, Mülayim Deribaş ve Günsel Yavuz yer alıyor.

SPK, Kanal 7 ilişkisinin araştırılmasını istemişti
    Admin
    Admin
    Admin

Character sheet

''YİMPAŞ mağdurlarının parası Erdoğan'a'' Empty Yimpaş'ın kara kutusu konuştu

Mesaj tarafından Admin Cuma 19 Ekim - 3:32

Yimpaş'ın kara kutusu konuştu

Yimpaş'ın karakutusu Kadir Şöhret, Yimpaş'ın iç yüzünü anlattı.

30.10.2006 04:34

Geçen yıl görevini bırakana kadar holdingin kara kutusu olarak bilinen Kadir Şöhret, Yimpaş’ın patronu Dursun Uyar’a, Dursun Bey, ahiretini düşün diye mektup yazdığını ancak bunun etkili olmadığını söyledi.

Olanlara vicdanım el vermediği için yönetimden ayrıldım diyen Şöhret, bazı bakanlara ve başka kuruluşlara Yimpaş’ın iç yüzünü anlattığını belirtti. Almanya’da Yimpaş adına topladığı altınları Türkiye’ye sokmak isterken yakalanan ve aldığı 3 yıl hapis cezası için benim için şerefti diyen Kadir Şöhret, Yimpaş’la yol ayrımına gelişini ve bugün orada yaşananları şöyle anlattı:

GİTTİĞİ YERE KADAR Yimpaş’ın kuruluşundan beri içindeyim. Büyük bir heyecanla çalışıyorduk. Yeni iş sahaları açılacak, insanların küçük tasarrufları değerlendirilecek, memleket kalkınmasına faydamız olacak diye seviniyorduk. Ama şu an geldiği nokta Yozgat’ın utanç kaynağı oldu. Bu hale gelmesindeki sebep ise yönetimdekilerin Yimpaş benim, istediğimi atarım anlayışıdır. Başkanın etrafına dolan iyi niyetli arkadaşlarımızın dışındakiler, ’size karşı’ deyip o insanlara da başkanı da düşman ettiler. Zarar eden şirketleri büyük kár ediyormuş gibi gösterdiler. Ama biliyoruz ki Yimpaş, yüzde 50’nin üzerinde zararla gidiyor. Zarar her gün biraz daha büyüyor. Geçenlerde yönetimdeki bir arkadaşıma durumu sordum. ’Ortaklar para alamaz’ dedi. Bu ne utanmazlık. Madem öyle sen niye paranı alıyorsun.

ZARAR KATLANIYOR Türkmenistan’mış, Avusturalya’ymış, paraların nereye gittiğini ben biliyorum. Adam şirketi zarar ettirerek bitirmiş ama kendisi hanedan olmuş. Sonra denilecek ki falanca şirkete şu para verilmiş. Hayır, burada 100 bin insan dolandırılmış. Emanete hıyanet edilmiş. Bu konuları Yönetim Kurulu Başkanımız Uyar’la çok konuştum. Bize bir yıl içinde şirketleri düze çıkarıp kendisinin ayrılacağını söyledi. O zaman şirketlerin zararı 80 trilyon lira ise bugün 100 trilyon lira.

1.5 MİLYAR EURO TOPLADI Bugün Yimpaş, kenara bırakılmış kan kaybeden yaralı gibidir. 150 milyon Euro sadece Avrupa’da zararımız oldu. Bir yanda parasını kurtarmak için kendini yerden yere atan insanlar var, bir yanda ise Yimpaş’ta saltanat, sultanlık var. Bunları gördüğüm için benim artık orada durmamın haram olduğuna inandım, 30 Haziran 2005’de ayrıldım. Yimpaş’ta olup bitenlerin bir bölümünü bazı bakanlara da anlattım. Yimpaş’ın bugüne kadar topladığı para 1,5 milyar Euro civarında. Oysa şirketin tümünü satsan bugünkü değeri bunun yarısı etmez. Şirketin 100 bin ortağı bulunuyor.

MEKTUPLAR YAZDIM Uyar’a yazdığım mektuplar var. Mektuplarımda Yimpaş ortaklarının durumunu anlatırken Başkana biraz da ahiretini düşün, yazıktır, günahtır gibi cümleler kullandım. Benimki tavsiye mektubuydu. Siyasetçiler Almanya’ya geldiğinde paralarını alamayan ortaklar mağduriyetlerini dile getirip onlara da ağlıyorlar. Onlar da Yimpaş yöneticilerine ’ayıptır, günahtır’ deyip onların mağduriyetini anlatıyorlar. Siyasetçilerle yaptığım görüşmeler oluyordu. Bazıları, İnsan olarak Yimpaş’ın vatandaşlara yaptığından utanıyoruz diyorlardı. Ancak onların da bir şey yaptığı olmadı. Bugün Yimpaş’ta lale devri devam ediyor. Krizde bile bazı dalkavuk insanların maaşlarına zam yapıldı. Yumruk yumruğa girecek hale gelmiştik. Ancak daha ileri gidilmedi. Çünkü kendisini sayıp-severim ve ona ’Bunun cezasını siz çekersiniz’ dedim.

5 milyar maaşı bıraktım

Yurtdışında binlerce kişiden paraları toplayan insan benim. Ama bugün olanlar karşısında vicdanım rahat değil. İşte o yüzden 5 milyar maaşı, ’bu para bana haram’ diyerek, bırakıp ayrıldım. Yimpaş kurtulursa ancak ben de rahatlar ve huzur içinde ölürüm.
    Saygı ÖZTÜRK/HÜRRİYET
    Admin
    Admin
    Admin

Character sheet

''YİMPAŞ mağdurlarının parası Erdoğan'a'' Empty YİMPAŞ'tan iddialara yanıt geldi

Mesaj tarafından Admin Cuma 19 Ekim - 3:33

YİMPAŞ'tan iddialara yanıt geldi

Yimpaş Holding Başkanı Dursun Uyar, basın toplantısı ile iddialara yanıt verdi.

04.11.2006 15:45

Yimpaş Holding Başkanı Dursun Uyar, Yimpaş'ın yüzde 100 şeffaf bir şirket olduğunu belirterek, "Yimpaş, insanları kara, zarara ortak eden hisse senetleri verdi, hiç bir kayıtsız ortağımız yok" dedi.
    Uyar, son günlerde kendisi ve holding hakkında ortaya atılan iddialar konusunda Dedeman Otel'de basın toplantısı düzenledi. Şirketin kuruluş amacının, halkın küçük sermayeleriyle büyük paralar oluşturup, Türkiye'nin her yerinde mağazalar zinciri kurmak, bu mağazalarda satılan gıda, giyim, mobilya gibi her türlü ihtiyaç maddelerini üretmek olduğunu ifade eden Dursun Uyar, "Şirketimiz 1983'te 100 ortağı geçince kanuken müracaatını yaptı ve 1984'ün birinci ayın 30'unda SPK tarafından kayda alındı. 'Şirket kanunsuz mudur?' söylemleri tamamen yalandır. Elimizde SPK'nın evrakı var" dedi.
    Uyar, şirketin mağazalarının, SPK'dan alınan izinle halka arz edildiğini belirterek, "Bankalar yoluyla şirketlere gelerek 34 bin insan para yatırmış ve hissedar olmuştur. Yimpaş'ın Türkiye'de 2 halka açık şirketi daha oluşmuş. Bunun biri Yimpaş Holding 1990'da kurulmuş, kanunda 1997 yılında 100 kişiyi aştığı için SPK'ya müracaat etmiş ve kaydolmuş. Yimpaş Gıda Sanayi A.Ş. 1992'de kurulmuş ve 1999'da SKP'ya kayıt yaptırmış" diye konuştu.
    Bu üç halka açık şirketin hepsinin de SPK'dan 21 defa izin aldığına dikkat çeken Uyar, şirketlerin toplam 97 bin ortakla buluşduğunu, bu ortaklarına her yıl kar dağıttığını söyledi. Dursun Uyar, "Dağıttığı karlar bu ortaklara gitmiş. Bunlar resmi bilançolara göre verilen rakamlardır. Biz Meclis Araştırma Komisyonu'na verdiğimiz raporda tüm gelişmeleri izah ettik. Bu şirket, ortaklarına 134 milyon Mark kar vermiş. Yimpaş'ın bugün fabrikaları, mağazaları, otelleri, hastaneleri, restoranları ile beraber bilanço değeri defter kayıtlarına göre 1 milyar 225 milyon 261 bin 890 euro değerinde. Müteahhitlere 150 milyon Mark'a yakın borcumuz vardı.
    Yimpaş bugüne kadar 700 milyon Mark'tan fazla para ödedi. Yimpaş, 1997'den sonra estirilen rüzgara rağmen, basının lincine rağmen ayakta kaldı. Şirket, 115 bin ortağının yüde 99'dan fazlasının desteğiyle büyük yatırımlara girecek. 'Yimpaş dolandırdı, batırdı' diye Yimpaş'ı karalamak insafsızlıktır" açıklamasında bulundu.
    Almanya'da hakkında çıkarılan arama emriyle ilgili konuya değinen Uyar, Almanya'da 2-3 kişinin şikayetiyle Faik Gürler, Abdurrahman Çiğdem ve kendisi hakkında dava açıldığını söyledi. Dursun Uyar; Faik Gürler ve Abdurrahman Çiğdem'in ifade vermeye gittiklerini, kendisinin ifade veremediği için savcılık tarafından hakkında Interpole yazı yazıldığını ifade ederek, "Bu, Türkiye'de geçerli olmayan bir yazı. Gideceğim fakat Türkiye'deki başka davadan dolayı yurtdışı çıkış yasağım var. Bu yüzden gidemedim. Yimpaş dolandırıcılık yaptı diye 117 şikayet oldu. 113 tanesi neticelendi. Tamamı lehimize. Almanya'da 178 dava açıldı. 73'ünün hepsi Yimpaş'ın lehine. Kaybettiğimiz tek bir dava yok. Yimpaş para toplayıp Titan gibi ortadan kaybolmadı. Yimpaş, insanları kara, zarara ortak eden hisse senetleri verdi, hiç bir kayıtsız ortağımız yok. Yimpaş 1982'den bu güne kadar hiçbir ortağını dışarıda bırakan bir yapıyla çalışmadı. Yimpaş hiç bir konuda ne hissedar bulurken, ne onları kayda geçerken hiçbir zaman kanun dışına çıkmamıştır. Yimpaş yüzde 100 şeffaf bir şirkettir. Türkiye'de hiçbir yerde savcılıkça aranmıyorum. Bu konuda hiçbir zaman Yimpaş ve benim adaletten kaçmamız söz konusu olmamıştır" dedi.
    Dursun Uyar, sözlerini şöyle tamamladı:
    "İsviçre'de aranmıyorum. Sadece İsviçre savcılığı 11 Eylül'den sonra şirketler hakkında araştırmalar yaptı. Yimpaş'ın da hisseleri olduğu için para konusunda araştırma yaptılar. Kara para olmadığı tespit edildi. Biz Türkiye'de fabrikalar, mağazalar ve oteller yapmaya başladık. 1997'ye kadar hiç problem yaşamadığımız SPK, maalesef 3 yıl izin vermedi. Yimpaş'ın hiçbir yerde kesinlikle kanunsuz bir işlemi olmamıştır. SPK herkesi mahkemeye verir, haklıysa haklı çıkar, haksızsa haksız çıkar. Bizde haksız çıktığı çok davası vardır. Basın, Yargıtay'ın bozuduğu bir davanın aleyhimize bitesi için her türlü yayını yapıyor. Yimpaş kadar şeffaf bir şirket hiçbir yerde yoktur. Yimpaş'ın 40 şirketi var ve bu şirketleri ehil insanlar yönetiyor. SPK Başkanı'nı açık oturuma davet ediyoruz. Aynı SPK Başkanı 'Yimpaş doğru şirkettir' demiştir. Bize göre bu lincin altında bu sayın şahsın 'bu sene de ben görevde kalayım, bu şirketlerle ancak ben baş ederim' diye düşünerek yaptığı ayaktır. Kesinlikle yalan. Hepsi yalan. Şu anda bütün mahkemeler lehimizde."
    Admin
    Admin
    Admin

Character sheet

''YİMPAŞ mağdurlarının parası Erdoğan'a'' Empty Erdoğan'a YİMPAŞ sorusu

Mesaj tarafından Admin Cuma 19 Ekim - 3:34

Erdoğan'a YİMPAŞ sorusu

Erdoğan'a YİMPAŞ'ın açılışına bakanların katılıp-katılmadığı soruldu.

04.11.2006 12:32

CHP Genel Sekreter Yardımcısı ve İstanbul milletvekili Bihlun Tamaygil, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun YİMPAŞ'ın Afyon mağazasının açılışına katılıp katılmadıklarını sordu.
    Tamaygil, yazılı soru önergesinde Başbakan Erdoğan'a YİMPAŞ ile ilgili şu soruları yöneltti:
    ''Bu şirketin ve yöneticilerinin kanunlara uymamaları nedeniyle Yargıtay ve Bölge Mahkemelerinde haklarındaki yargılama sürece devam etmekte iken Nisan 2003'te YİMPAŞ Holding Afyon Mağazası açılışına başta Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Cemil Çiçek olmak üzere Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu katılmışlar mıdır?
    Katılmışlar ise bu şirketler ve yöneticileri hakkında Yargıtay ve Bölge Mahkemelerindeki yargılama sürece devam ederken ve ilgili şirketler hakkında Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yurt içi ve dışında bilgilendirme ilanları verilirken başta Adalet Bakanı olmak üzere açılışa katılan bakanların bu süreçten haberleri olmaması söz konusu olabilir mi?
    Yargılama süreci devam ederken bir Adalet Bakanı'nın sanık durumunda olan bir firmanın açılışına katılmış olmasını siyasi etik ve bakan sorumluluğu açısından uygun buluyor musunuz?''
    Tamaygil, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener tarafından Başbakanlıkta olduğu beyan edilen ve sorunun çözümü için SPK tarafından yaklaşık 3 yıl önce hazırlanan yasa taslağının bugüne kadar neden gündeme alınmadığını ve TBMM'ye ne zaman gönderileceği sorularını da yöneltti.
    Admin
    Admin
    Admin

Character sheet

''YİMPAŞ mağdurlarının parası Erdoğan'a'' Empty SPK Başkanı'ndan YİMPAŞ yorumu

Mesaj tarafından Admin Cuma 19 Ekim - 3:35

SPK Başkanı'ndan YİMPAŞ yorumu

SPK Başkanı Doğan Cansızlar: "Yimpaş olayı, Titan vakası oldu, saadet zinciri tıpkı"

04.11.2006 15:11

Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, yıllar süren hesap incelemelerine dayanarak YİMPAŞ başta olmak üzere halktan para toplayan ancak kâr payı ödemesi yapmayan holdinglerin rontgenini çekti. YİMPAŞ’ın denetim altında tuttukları 78 şirketten biri olduğunu, YİMPAŞ ile ilgili 17 suç duyurusunda bulunduklarını söyleyen Cansızlar “Bunlardan 6’sı erteleme kapsamına girmiş. 3’ünden beraat etmişler. 2 mahkumiyet var. Biri temyiz aşamasında. Biri de para cezasına çevrilmiş. 5 dava sürüyor” dedi.
    Suçlamalardan bir bölümünün nitelikle dolandırıcılığa girdiğini, buna izinsiz halka arz dediklerini kaydeden Cansızlar kesin kayıt olmamakla birlikte sisteme akan ve geri dönmeyen paranın 5 milyar eurodan fazla olabileceğini belirtti. Cansızlar sistemi, “Titanvari saadet zinciri” olarak tanımlarken, bu sisteme 400 binden fazla kişinin kandığını da belirtti. CNN Türk’te Deniz Bayramoğlu’nun konuğu olan ve soruları yanıtlayan Cansızlar, SPK’nın yıllar süren araştırmalarının sonuçlarını ve YİMPAŞ başta olmak üzere İslami holdinglerin çalışma prensiplerini şöyle aktardı:
    * Bu tür şirketlerin başlangıç noktası 1990’lı yıllar. Eğer bir şirketin ortak sayısı 250’yi geçiyorsa, basın-yayın yoluyla çağrıda bulunuyorsa SPK denetimine girer. YİmpaŞ da bunlardan biri. Bu süreçte yurtdışında yaşayan vatandaşlar üzerinde yoğunlaşmışlar. Durum bize intikal ettikten sonra gerekli tedbirleri alındı. 6 Avrupa ülkesinde vatandaşlarımızı bilgilendirdik. 2001-2003 arasındaki bu süreçten sonra vatandaşlarımız para vermeyi kesti.
    * Sistemin büyük bölümü saadet zinciri ile ayakta duruyordu. Vermeniz gereken parayı başkasından aldığınız parayla ödemek yani... Titan vakası gibi, saadet zinciri işte...
    YABANCILAR DA MAĞDUR
    * 78 şirketten bazıları sadece tabela holdingi, bazılarında işletmeler var ama verimli değil, bazılarında hiçbir şey yok. Bir de borçlanma senedi gibi sabit faiz getirisi varmış gibi vatandaşlardan para toplanmış. Temsilciler para toplamış. Onlara yüzde 10-20 komisyon verilmiş. Vatandaşlara hukuki geçerliliği olmayan belgeler verilmiş. Para toplama derneklerde, cemaat toplantılarında, camilerde bile olmuş. Tefecilik, nitelikli dolandırıcılık var.
    * Bu şirketlere 5 milyar euro para girdi, 400 bine yakın mağdur var. Ama rakamlar net değil. Sağlıklı kayıt yok. Rakam 5 milyar eurodan fazla da olabilir.
    * Sermayenin rengi, sınıflandırması olmaz. Başta iyi niyetli olabilir ama sonra çığ gibi büyümüş, resmen dolandırıcılığa dönüşmüş. Yüzde 30 getiri çok yüksek. Vatandaşın dikkatsizliği, çok kâr etme hırsı da söz konusu.
    * 2003’te bu şirketlerin sisteme girmesi için teknik bir çalışma yaptık. Başbakanlığa sunduk. Şu ana kadar birşey olmadı. Ama bu kanuna ihtiyaç var, o kesin.
    * Sisteme yabancılar bile para yatırmış. Avrupa’da yüzde 2-3 faiz varken, para yatıranlara ilk yıl bavullarla gelip yüzde 30 kâr payı verince haliyle yabancılar da etkilenmiş.
    Polis: Talimatsız yakalayamayız
    Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, YİMPAŞ ile ilgili İsviçre’den gelen bilgi ve belgelerin savcılık tarafından incelendiğini söyledi.
    Çalışkan, bu tip suçlarda projeli çalışmalar yürütüldüğünü belirterek, savcının konu ile ilgili murakıplardan, uzman kurum ve kuruluşlardan yardım alabileceğini hatırlattı. Polisin suçüstü halleri ve gecikmesinde sakınca bulunan haller dışında kendiliğinden yakalama yapamadığını hatırlatan Çalışkan, “Savcılık talimatı olmadan polis, bu haller dışında yakalama yapamaz” diye konuştu.
    Dün Yozgat Adliyesi’ne giden Yimpaş Holding Başkanı Dursun Uyar ise “Buraya gelmemim aranmayla ilgisi yok. YİmpaŞ’ın bir mağazasındaki restoran kiracısıyla ilgili bir mesele. Evrak imzalamaya geldim” dedi.
    Fehmi Koru da parasını kaptırmış
    YENİ Şafak Gazetesi yazarı Fehmi Koru da YİMPAŞ mağduru olduğu ortaya çıktı. Dünkü yazısında Koru, şirkete nasıl para kaptırdığını şöyle anlattı: “Önceki çalıştığım gazeteden ayrılmış boşta gezerken, bana yöneltilen ‘Birlikte gazete çıkaralım’ teklifi üzerine bir medya şirketi kurmaya kadar varan, ancak o süreçteki gözlemlerim sebebiyle neredeyse şirketin kurulduğu gün kesilen bir ilişkim olmuştu YİmpaŞ’la... Durun daha beteri de var: Elime geçen yüklüce bir parayı da gittim Yimpaş’a emanet ettim; piyasada ’YİmpaŞ mağduru’ diye sözü edilen kişilerden biriyim ben...”

VATAN
    Admin
    Admin
    Admin

Character sheet

''YİMPAŞ mağdurlarının parası Erdoğan'a'' Empty Yimpaş ile Doğan Grubu'nun ilginç bağlantısı

Mesaj tarafından Admin Cuma 19 Ekim - 3:36

Yimpaş ile Doğan Grubu’nun ilginç bağlantısı
    Yimpaş’a hortumcu diyen Doğan Grubu medyası, aynı Yimpaş’ın reklamlarını neden yayınlıyor?

08 Kasım 2006 22:57

Hürriyet Gazetesinin AKP Yozgat Milletvekilinin cenaze töreninde bir fotoğraf karesine sığdırdığı dört bakan ve aranan Yimpaş Yönetim Kurulu başkanı fotoğrafı olay yaratmıştı. Fotoğraf şimdiden bir dönemi anlatan simge fotoğraf oldu.

Bu fotoğrafla birlikte Doğan Grubu bütün gazete ve televziyonları ile Yimpaş vurgunu haberi yapmaya başladılar. Ülke gündemini değiştiren fotoğrafın etkisi o kadar büyük oldu ki İslami kesimin önde gelen yazarlarından Fehmi Koru bile Yimpaş tarafından 75 bin dolar dolandırıldığını itiraf etmek zorunda kaldı.

Ancak Doğan Grubu’nun başlattığı haber bombardımanı sırasında sessiz sedasız bir reklam filmi de hayatımıza birdenbire giriverdi. Bugüne kadar İslami kesimin önde gelen TGRT, Kanal 7 ve Samanyolu TV'lerinde görmeye alıştığımız Aytaç sucukları reklamı özellikle Kanal D, Star ve CNNTURK ekranlarında da dönmeye başladı.

Kanal D'deki “Beyaz Show”un yapımcısı ve sunucusu Beyazıt Öztürk'ün oynadığı Aytaç sucuk reklamları Doğan Grubu’nun televizyonlarında her reklam kuşağında boy göstermeye başladı. Beyaz Show’un da sponsoru olan Aytaç sucukları reklamının apar topar çekildiği senaryo ve dekorundan hemen belli oluyordu.

Yimpaş Holding'in bir kuruluşu olan Aytaç Sucuk markası Doğan Grubu’nun Yimpaş aleyhine yaptığı her haberin ardından reklam kuşaklarında boy gösteriyordu. Her reklam gösterildiğinde Yimpaş'ın vatandaştan topladığı ve geri ödemediği paralar da Doğan grubunun kasasına girmeye devam ediyordu.

Sanki bu reklam aracılığı ile Yimpaş'cılar Doğan grubuna barış çubuğu uzatıp haber yayınlarını kesmelerini ister gibi görünüyor.

HaberVizyon
    Admin
    Admin
    Admin

Character sheet

''YİMPAŞ mağdurlarının parası Erdoğan'a'' Empty İşte şeyhe giden 1 milyonun dekontu

Mesaj tarafından Admin Cuma 19 Ekim - 3:37

İşte şeyhe giden 1 milyonun dekontu
    Gurbetçi Türkler’den toplanan Yimpaş’ın paraları Nakşibendilere işte böyle aktarılmış..

29 Ekim 2006 12:41

Hürriyet, Yimpaş’ın Avrupalı Türkler’den topladığı paraları Avustralya üzerinden Nakşibendilere aktardı’ şeklindeki iddianın belgesi olan banka dekontunu ortaya çıkardı.

Bu banka dekontuyla, Yimpaş’ın Avustralya’da kurduğu Yimpas Co Limited şirketinden 1 milyon Avusturalya Doları’nın 17 Aralık 2001’de Nakşibendi tarikatı lideri Muharrem N. Coşan’ın LLoyds TSB Bank’taki hesabına gönderildiği görülüyor.

KANAL 7’YE PARA

Yimpaş GmbH’in 15 bin kişiden, 250 milyon Euro toplandığını açıklayan Avrupa Türkleri Dayanışma Derneği’nin avukatı Ünal Taşhan "Yimpas GmbH’den Avustralya’nın yanı sıra Türkmenistan’daki Impasch KST şirketine yaklaşık 78 milyon mark, Kanal 7’ye (Media 7 Frankfurt) 8 milyon 600 bin aktarmışlar. Bu üç şirketin yanı sıra Yimpas GmbH, 11 şirkete daha para aktarmış. Para trafiğinin hepsi Alman resmi kayıtlarında var" dedi.

Hürriyet
    Ali Çalışkan
    Admin
    Admin
    Admin

Character sheet

''YİMPAŞ mağdurlarının parası Erdoğan'a'' Empty Müslümanları dolandıran İslamcı holdingler !

Mesaj tarafından Admin C.tesi 20 Ekim - 6:13

Müslümanları dolandıran İslamcı holdingler !
    Yimpaş konusundaki iddialar ve tartışmalar sürerken şimdi de diğer İslamcı Holdingler ön plana çıkıyor.

04 Kasım 2006 16:29

Hürriyet gazetesinin usta kalemi Emin Çölaşan bugün Türkiye'nin gündemindeki YİMPAŞ tartışmasında ibrenin hedefini derinleştiriyor.

İşte Emin Çölaşan'ın yazısı:

Yolsuzluk ve gazetecilik

GÜNLERDEN beri Yimpaş olayı ile ilgileniyoruz. Bir kez daha yazayım, iyi bilinsin. Yimpaş, bu İslamcı holdingler rezaletinin sadece bir tek parçasıdır.

Bunun gibi dolandıran en az 30 şirket daha var. Bunlar zamanında Müslümanlardan camilerde, tarikat toplantılarında, bazı imamlara komisyon vererek ve -yüksek kár payı- vaatleriyle milyarlarca Euro topladılar ve paralar buharlaştı.

Paraların bir bölümü çeşitli numaralarla ’bazı partilere’ gitti.

Bu holdingler yüz binlerce insanımızı mağdur etti. O kadar ki, parası tokatlananlar arasında İslamcı Yeni Şafak Gazetesi yazarı Fehmi Koru bile var! Koru dün bu gerçeği kendi köşesinde yazdı ve Yimpaş’a yüklü bir para kaptırdığını, geri alamadığını itiraf etti.

Bugün değinmek istediğim konu başka. Şimdi şu İslamcı holdingler tablosuna medya açısından bakalım.Ortada böylesine korkunç bir vurgun var.Dolandırıcılık, hırsızlık, hortum, namussuzluk, adına ne derseniz deyin.Halkı dolandıran kuruluşun başı, Yozgat’ta bakanlarla birlikte namaz kılıyor, valinin yanında pozlar veriyor.İktidarın bazı bakan ve milletvekilleri geçmişte Yimpaş’ta çalışmış, para toplamış, paraları yönetmiş, sonra AKP’li olmuş!..

Ve Yimpaş parası AKP’ye hiç aktarılmamış! Başbakan bu konuda belge istiyor! Bul bulabilirsen belgeyi!

Kendilerini iktidardan yana tavır almak zorunda hisseden bazı medya kuruluşları bu Yimpaş olayını şimdiye kadar -nedense!- hiç görmedi ve değinemedi.Bazıları da konuyu başka yere çekmeye kalkıştı:

"Efendim Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Türkiye’deki bütün akaryakıt dağıtım firmalarına büyük bir ceza kesti. Katrilyonu aşıyor. Bunlar arasında Aydın Doğan’ın sahibi olduğu POAŞ da var. En büyük ceza POAŞ’a kesildi. Şimdi Doğan Grubu yayın organları bu cezaya kızdıkları için hükümete karşı Yimpaş olayını gündeme getiriyor!"

Bu nasıl gazetecilik mantığıdır? POAŞ olayı ayrıdır, kendi yandaşları Fehmi Koru dahil yüz binlerce insanımızı dolandırıp milyarlarca Euro (veya doları) tokatlayan İslamcı holdingler vurgunu farklıdır.Bu olayda büyük hortum var mı? Var. Bu hortumu inkar eden bir babayiğit oldu mu? Hükümet dahil olmadı.

O halde bazı yayın organları bu inanılmaz vurgunu görmezden gelmekle, ya da işin içine POAŞ olayını sokmakla ne kazanıyor?Rakip medya grubunun üzerine bu yolla gelip iktidar yalakalığı, iktidar yağcılığı yapmak yakışık alıyor mu?

Yolsuzluğu, hortumu, hırsızlığı, vurgunu, lütfen gazetecilik rekabetine, ya da iktidar yağcılığına alet etmeyelim.

Bir olayda İslamcı holdingler böylesine bir pisliğe bulaşmışlar ve sonuç ortada.

Öteki olayda ise en azından káğıt üzerinde "özerk" bir kuruluş olan EPDK Türkiye’deki bütün akaryakıt dağıtım şirketlerine büyük ceza kesmiş, iş yargıya intikal etmiş. Karar doğrudur veya yanlıştır. Yargı kararını verir ve herkes sonucuna katlanır.

İslamcı holdingler ve Yimpaş olayı ile POAŞ olayı arasında hangi mantık ilişkisi var?

* * *

Anımsayınız, Demirel geçmişte bir "aile fotoğrafı" çektirmişti. O fotoğrafta bazı kişilerin yer almış olması, Demirel’in yıllar sonra bile acımasızca üzerine gidilmesine neden olmuştu. Bu konuda önüne gelen ağır yazılar yazmıştı.

Şimdi ortada bir başka aile fotoğrafı ve üstelik belgeler var. Yimpaş’ın başındaki kişi devletin bakanlarıyla yan yana, devletin valisinin yanı başında!.. Günümüzün bazı bakanları geçmişte Yimpaş yöneticisi!

Dün de yazmıştım... Ülkemizin başına bela olan anlayış, iktidarların "benim hırsızım iyidir" anlayışıdır.

Kendi hırsızını koruyup kollayacaksın, görmezden geleceksin, rahat bırakacaksın, üzerine asla gitmeyeceksin!..

Ama aynı işin yüzde birini yapan eğer senin karşıtın ise bire bin katarak anasından emdiği sütü burnundan getireceksin.

Böyle şey olmaz.

Aynı durum medyamız için de geçerli. Hükümetten korktuğun, ya da yolsuzluğu gündeme getiren medya grubuna karşı olduğun için olanları görmezden geleceksin!

Yüz binlerce insanımızı doğrudan etkileyen büyük bir vurgunu bu yüzden ıskalayıp üzerine gitmeyecek, birkaç satırla bile olsa değinmeyeceksin.

Lütfen, somut yolsuzlukları gazetecilik rekabeti-tiraj-para-iktidar korkusu gibi konulara alet etmeyelim. Her pisliğin üzerine hiçbir ayırım yapmadan, hep birlikte gidelim. Çifte standart uygulamayalım.

Eğer bir kısım medyamız da "Benim iktidarla işlerim var, dolayısıyla onların hırsızlarının üzerine gidemem" anlayışına saplanırsa, o zaman bilin ki yandı gülüm keten helva!

Hürriyet
    Emin ÇÖLAŞAN
    Admin
    Admin
    Admin

Character sheet

''YİMPAŞ mağdurlarının parası Erdoğan'a'' Empty YİMPAŞ'ın paraları PKK'ya mı gitti ?

Mesaj tarafından Admin Cuma 7 Ara. - 20:49

YİMPAŞ'ın paraları PKK'ya mı gitti ?
    YİMPAŞ davasında şok bir gelişme yaşandı, YİMPAŞ'ın paralarının PKK'ya gidip gitmediği araştırılıyor.

09 Eylül 2007 10:15
    ''YİMPAŞ mağdurlarının parası Erdoğan'a'' 58560
    YİMPAŞ yöneticileri hakkında "Kara para aklamak ve çete kurarak halkı dolandırmak" suçlamasıyla dava açılan İsviçre’de şimdi de Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar ve arkadaşlarının terör örgütlerine yardım edip etmediği araştırılıyor. Hazırlanan raporda Yimpaş’ın kasasına giren 125 milyon İsviçre Frangı’nın 18 milyonunun akıbeti belirlenemeyince soruşturma başlatıldı.

YİMPAŞ’ın Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar ile aralarında Dieter Kraus, İsmail Can, Hüseyin Özbek, Abdurrahman Çiğdem’in de bulunduğu Yimpaş Group AG yöneticileri hakkında "Kara para aklamak ve çete halinde dolandırıcılık" suçlamasıyla dava açan İsviçre, şimdi de Uyar ve arkadaşlarının terör örgütlerine mali destek verip vermediklerini araştırıyor.

90 KLASÖRLÜK DOSYA HAZIRLANDI:
    Yimpaş’ın İsviçre’deki kuruluşu olan Yimpaş Group AG 1999 yılında, 100 bin İsviçre frangı sermaye ile kuruldu. 2000 yılında sermayesini 125 milyon İsviçre Frangı’na çıkarırken, hiç banka kullanılmadan bu paraların İsviçre’ye gelmesi savcılığı harekete geçirdi. Basel savcılığı 22 Ocak 2001 şirket hakkında soruşturma başlattı. Basel Savcılığı, soruşturmayı bir yıl sonra Federal Savcılığa aktardı. Federal Savcılık, 4 yıl süren araştırma sonucu 90 klasörden oluşan bir dava dosyası hazırladı. İsviçre Federal Asayiş Polisi Terör ve Terör Finansmanı Birimi, Yimpaş’ın hesaplarını inceleyen 13 sayfalık bir rapor da Yimpaş davasına dahil edildi.

18 MİLYON FRANKIN AKIBETİ:
    Hürriyet’in de ele geçirdiği bu rapora göre, şirket kasasına giren 125 milyon İsviçre Frangı’nın yaklaşık 57 milyonu, Yimpaş’ın Romanya, İran, Kazakistan, ABD, Dubai, Avusturya, Belçika, İngiltere, Fransa ve Kırgızistan’da kurduğu şirketlere aktarıldı. Raporda ayrıca 67 milyon İsviçre Frangı’nın da, faiz karşılığında kendine bağlı Türkiye, İngiltere, Almanya, Fransa ve Avusturya’daki şirketlere borç olarak verildiği belgelendi. Buna karşılık yaklaşık 18 milyon İsviçre Frangı’nın nerede olduğu belirlenemedi. Polis, bu paranın terör örgütlerine kaydırılmış olabileceği ihtimaline karşın harekete geçti. Soruşturmanın sürdüğü belirtildi.

TERÖR ÖRGÜTLERİNE Mİ AKTARILDI:
    Almanya’da holding mağdurları tarafından kurulan Avrupa Türkleri Dayanışma Derneği’nin avukatı Ünal Taşhan da, İsviçre’ye giderek dosyaları inceledi. İsviçre Federal Savlığı’nın 90 klasörden oluşan bu soruşturma dosyası hazırladığını belirtti. Taşhan, "Raporda şirketin bütün mali ayrıntıları ortaya konulmuş. Ancak 17 milyon 921 bin İsviçre Frangı’nın akıbeti belli değil. İsviçreli makamlar bu paranın nereye gittiğini araştırıyor. Terör birimi de işin içinde. Bu birim Yimpaş’ın terör örgütlerine para yardımı yapıp yapmadığını araştırıyor" dedi.

’HARAM’ DEDİ, FAİZ ALDI:
    Avukat Taşhan, ele geçirilen belgeyle "Faiz haramdır" propagandasıyla, yüksek kár payı vaadiyle gurbetçilerden para toplayan Yimpaş’ın topladığı paraları kendine bağlı şirketlere faiz karşılığında borç vermiş olduğunun ortaya çıkarıldığını söyledi.

Hürriyet

http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=279419
    Admin
    Admin
    Admin

Character sheet

''YİMPAŞ mağdurlarının parası Erdoğan'a'' Empty Yimpaşçı Dursun Uyar bayram sonrası cezaevine giriyor

Mesaj tarafından Admin Paz 16 Ara. - 8:55

Yimpaşçı Dursun Uyar bayram sonrası cezaevine giriyor

14 Aralık 2007

Adem YAZICI/YOZGAT, (DHA)

Sermaye Piyasası Kanunu'na (SPK) muhalefet ve izinsiz halka arz suçundan 2 yıl hapis cezasına çarptırılan Yimpaş Holding Başkanı Dursun Uyar, Kurban Bayram sonu cezaevine girecek. Uyar, sağlık durumunu gerekçe göstererek cezaevine girmesini iki kez erteletmişti.

Merkezi Yozgat'ta bulunan Yimpaş Holding'e bağlı Yimpaş Yozgat İhtiyaç Maddeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar ve dava açıldığı dönemde yöneticilik yapan Yaşar Keskin, Salih Metin Yücel, Bayar Demir, Atilla Çoban, Mithat Erbek, Mustafa Dağ, Mehmet Muti Yavuz, Mustafa Güleç, Mehmet Ali Lekesiz ve Tevfik Arslan, SPK'na muhalefet ve izinsiz halka arz suçundan 26.12.2006 tarihinde 2'şer yıl hapis, 10'ar bin YTL para cezasına çarptırılmıştı. Bu karar doğrultusunda Haziran ayında cezaevine girmesi gereken Dursun Uyar, sağlık durumunu gerekçe göstererek yaptığı başvuru sonrasında 3'er ay olmak üzere iki kez infaz ertelemesinden faydalanmıştı. Şu anda hastalığının düzelmediği öğrenilen Uyar'ın, bayramdan sonra cezasının infazı için teslim olması ve cezaevine girmesi bekleniyor.

ERTELEME HAKKI KALMADI
    Sağlık sorunları nedeniyle 3'er aylık periyotlar halinde iki kez erteleme talebiyle Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuran Dursun Uyar'ın İnfaz Kanunu'na göre üçüncü kez erteleme talebi bulunmuyor. Dursun Uyar'ın erteleme süresinin dolmasının ardından 26 Aralık Çarşamba günü Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığı, infaz savcılığına başvurup teslim olması gerekiyor.

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=7869047&tarih=2007-12-14

Similar topics

-

Forum Saati Paz 19 Mayıs - 10:17