VATAN FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
VATAN FORUM

Türkiyemiz ve Dinimiz üzerinde oynanan hain planı gazete kupürleriyle açıklıyoruz

İşte zorla imam hatibin örneği !

Admin
    Admin
    Admin

Character sheet
    Field1: 2

İşte zorla imam hatibin örneği ! Empty İşte zorla imam hatibin örneği !

Mesaj tarafından Admin Ptsi 2 Tem. - 20:46

İşte zorla imam hatibin örneği !
    Yatılı İlköğretim Bölge Okulları mezunlarının zorla imam hatip liselerine yerleştirildiklerini gösteren örnekler çoğalıyor..

03 Eylül 2006 17:05

İHL’ye asla gitmek istemiyorum çünkü katsayı uygulanıyor ve üniversiteye girmekte zorlanacağım. Yatılı olmadan bir düz lisede okumak zor olsa da bunu tercih ederim. Sınıftaki arkadaşlarımın da hemen hepsi benim gibi istemediği halde imam hatip liselerini kazandı.

Yatılı İlköğretim Bölge Okullarından (YİBO) mezun olan öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) zorla imam hatip liselerine (İHL) yerleştirildiklerini gösteren örnekler çoğalıyor. İstemediği halde bir İHL’ye yerleştirilen H.A., "İHL’ye asla gitmek istemiyorum çünkü üniversiteye girmekte zorlanacağım" derken, bu yıl Anadolu’da bir YİBO’dan mezun olan okulun en başarılı 10 öğrencisinin de, isteği dışında İHL’ye gönderildiği anlaşıldı. Ayrıca adının yazılmasını istemiyen konuştuğumuz bir YİBO Müdürü, "Bizden bu yıl mezun olan çocukların yarısı, istemediği halde imam hatip liselerine yerleştirildi" dedi.

ADIMI YAZMAYIN

Güneydoğu’daki bir YİBO’dan 5 üzerinden 4.43 puanla mezun olan H.A., İHL’ye yerleştirildiğini öğrenince çok şaşırdığını söylüyor. Şu anda Didim’de bir otelde geçici olarak çalışan ve güvenlik nedeniyle isminin ve okul adının açıklanmasını istemeyen H.A. yaşadığı sürprizi şöyle anlatıyor: "Tercih yaparken İzmir Konak, Denizli Tavaf, Mersin Çamlıyayla, Malatya Merkez, Muğla Orhangazi liselerini yazmıştım. İHL’ye asla gitmek istemiyorum çünkü katsayı uygulanıyor ve üniversiteye girmekte zorlanacağım. Yatılı olmadan bir düz lisede okumak zor olsa da bunu tercih ederim. Sınıftaki arkadaşlarımın da hemen hepsi benim gibi istemediği halde imam hatip liselerini kazandı."

MÜDÜR: YANILTIYOR

Hürriyet’te Cuma günü çıkan haber üzerine önceki gün konuşan Bakan Hüseyin Çelik, olayı yalanlamış ve öğrencilerin zorla İHL’lere yerleştirilmediğini, sadece İHL’lerin pansiyonlarından yararlandıklarını iddia etmişti. Bu konuda Bakan Çelik’e ilk itiraz, Güneydoğu Anadolu’da görev yapan, konuştuğumuz bir YİBO Müdürü’nden geldi. Müdür, şunları söyledi: "Bakan Bey kamuoyunu yanıltıyor. Bizden bu yıl mezun olan çocukların yarısı, istemediği halde imam hatip liselerine yerleştirildi. Ve maalesef imam hatibe yerleştirilenlerin hepsi 5 üzerinde 4 notunun üzerindeki çocuklardı. Yani iyi çocuklar özellikle seçilerek, imam hatiplere alındı. İmam hatiplere yerleştirilenlerin hiçbiri bu okullara kaydını yapmayacak. Yani ortada kalacak."

HEMEN DÜZELTİN

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan da şunları söyledi: "Sayın Bakan yanlış bilgilendirilmiş olsa gerek. Bu öğrencilerin velileri ve okul yöneticileri, öğrencilerin sadece pansiyon için mi İHL’lere yerleştirildiklerini sorunca hem MEB hem de yerleştirildikleri İHL’lerden, ’Sadece pansiyonda kalmanız sözkonusu değil, siz, o İHL’lelerde okumak üzere yerleştirildiniz’ yanıtı almışlardır. Eğer MEB bu yanlışı düzeltmek istiyorsa, İHL’lere istek dışı yerleştirme yaptığı YİBO mezunları için okullara yeni bir yazı göndermeli ve kayıtlarda bu çocuklara gereken kolaylığın gösterilmesini söylemeli. Okullar 18 Eylül’de açılacak, çok az zaman kaldı. Bu nedenle bu düzeltmenin süratle yapılması gerek. Yoksa, binlerce çocuk, bu karmaşa nedeniyle ziyan olacak."

MASRAFLARI DEVLETTEN

YİBO’lar 1962’de zorunlu eğitim çağındaki (6-14 yaş) öğrenciler için açıldı. Okulsuz köylerde yaşayanlara ve yoksul ailelerin çocuklarına yönelik bu okullarda öğrencilerin yiyecek, giyecek, ders malzemesi ihtiyacını, harçlıklarını devlet karşılıyor. 301 Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda öğrenim gören 116 bin öğrencinin üçte biri kız.

BAKAN YALAN SÖYLÜYOR

CHP Milletvekili Mustafa Gazalcı, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in açıklaması üzerine "Bakan yalan söylüyor" dedi. Gazalcı, konunun kendisi tarafından Meclis’e taşınınca, Bakanlığın kamuoyunu yanılttığını söylerek, "Pansiyon meselesi değil bu, çocukları zorla İHL’lere yönlendiriyorlar" dedi.

Hürriyet

Forum Saati Paz 19 Mayıs - 9:46