VATAN FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
VATAN FORUM

Türkiyemiz ve Dinimiz üzerinde oynanan hain planı gazete kupürleriyle açıklıyoruz

Nüfus cüzdanına "Kürdistan" yazdırdı

turanium
    turanium
    Moderator

Nüfus cüzdanına "Kürdistan" yazdırdı Empty Nüfus cüzdanına "Kürdistan" yazdırdı

Mesaj tarafından turanium Perş. 29 Ekim - 6:12

Nüfus cüzdanına "Kürdistan" yazdırdı

29.10.2009 07:43
    Hasan ATMACA / ŞANLIURFA (AHT)

DTP Şanlıurfa Merkez İlçe yöneticisi Ahmet Atış'ın geçtiğimiz yıl Şubat ayında dünyaya gelen kızına "Helin Kürdistan" adını koyup nüfus cüzdanına yazdırdığı ortaya çıktı. Atış, "Çocuğuma Kürdistan ismini verdik ve kimliğine de yazdırdık. 19 aydır bu isim ülkeyi bölmedi. Biz Türkiye'yi herkesten çok seviyoruz" dedi. Şanlıurfa Nüfus Müdürü İlhan Eser ise konudan yeni haberdar olduğunu belirterek inceleme başlattığını açıkladı.

Şanlıurfa'nın Süleymaniye Mahallesi'nde yaşayan DTP Merkez İlçe Yöneticisi Ahmet Atış (25) ile eşi Dilek (23) 4 yıl önce hayatlarını birleştirdi. Çiftin 4 Şubat 2008'de kız çocukları dünyaya geldi. Çocuklarına, Türkçe karşılığı "Kürdistan Yuvası" anlamına gelen "Helin Kürdistan" ismini vermek isteyen çift 6 Şubat 2008'de Şanlıurfa Nüfus Müdürlüğü'ne başvurdu. Çocuğun nüfus cüzdanına Helin Kürdistan ismi yazılırken, baba Ahmet Atış Nüfus Müdürlüğü'nde sorun yaşadıklarını söyledi. Atış, "Nüfus Müdürlüğü yetkilileri (Bu ismi koymak istiyorsan, adını, soyadını, adresini bize vermen lazım. İçişleri Bakanlığı'na sormamız gerekiyor) dediler. Müdürlükte bir süre bekledikten sonra kızımın nüfus cüzdanını (Helin Kürdistan) ismi yazıldı" ifadelerini kullandı.

"BU İSİM 19 AYDIR ÜLKEYİ BÖLMEDİ"

Kızına evde "Kürdistan" şeklinde hitap ettiklerini söyleyen baba Atış, "Yaptığım araştırmada bu ismin devlet ismi olmadığını, (Kürtlerin yaşadığı bölge)nin adı olduğunu öğrendim ve kızımıza bu ismi vermeyi uygun gördük. Nüfus Müdürlüğü'nde önce bu ismin verilemeyeceğini söylediler. Ancak ben kararlı tavrımdan vazgeçmedim ve bu ismi yazdırdım. Kızımın adından dolayı hiçbir tepkiyle karşılaşmadım. Aksine ismini duyanlar kızıma hediye alıyor, seviyor. Türkler nasıl kendi ismini rahatça koyabiliyorlarsa, bizim de kendi dilimizi kullanarak isim koymamız doğaldır. Bu ismin bölücü bir niteliği yok. Çocuğuma bu ismi vereli 19 ay oldu. Bu isim 19 aydır Türkiye'yi bölmedi. Zaten biz Türkiye'yi, bize (bölücü) diyenlerden daha fazla seviyoruz" şeklinde konuştu.

NÜFUS MÜDÜRÜ İNCELEME BAŞLATTI
    Şanlıurfa Nüfus Müdürü İlhan Eser, haberin internet sitelerinde yer almasıyla durumdan haberdar olduğunu ifade ederek olayla ilgili inceleme başlattığını açıkladı.

Nüfus Kanunu'nun konuyla ilgili 16. maddesinde ise şöyle deniliyor:

"Her çocuğun doğum tutanağı doğum bildirisi yapılan nüfus dairelerince adlı ve soyadlı olarak tutulur. Doğumları baba, yoksa veya kısıtlı, tutuklu, hasta ve her hangi mecburi bir sebeple orada bulunmazsa veli veya vasisi bir ay içinde nüfus memuruna iki tanıkla sözlü bildiride bulunarak doğum tutanağına yazdırmakla ödevlidir. Çocuğun adını ana ve babası koyar. Ancak milli kültürümüze, ahlak kurallarına, örf ve adetlerimize uygun düşmeyen veya kamu oyunu inciten adlar konulmaz. Doğan çocuk babasının, evlenme dışında doğmuş ise anasının soyadını alır."
    --------------------------------------------------
    http://www.haberturk.com/haber.asp?id=182852&cat=200&dt=2009/10/29

Forum Saati Salı 7 Mayıs - 4:08