VATAN FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
VATAN FORUM

Türkiyemiz ve Dinimiz üzerinde oynanan hain planı gazete kupürleriyle açıklıyoruz

Ahmet Türk kürsüde Kürtçe konuştu !

Admin
    Admin
    Admin

Character sheet
    Field1: 2

Ahmet Türk kürsüde Kürtçe konuştu ! Empty Ahmet Türk kürsüde Kürtçe konuştu !

Mesaj tarafından Admin Çarş. 25 Şub. - 0:42

Ahmet Türk kürsüde Kürtçe konuştu !
    DTP'li Ahmet Türk, partisinin grup toplantısında Kürtçe konuştu. Konuşmayı canlı yayınlayan TRT ise yayını kesti..
    24 Şubat 2009 / 12:45

Ahmet Türk kürsüde Kürtçe konuştu ! 248083

HABER3.COM
    Bugün TBMM'de ilginç bir olay yaşandı. DTP'li Ahmet Türk, DTP'nin Meclis'teki grup toplantısına Türkçe olarak başladı.
    PARTİLİLER AYAKTA ALKIŞLADI
    Ahmet Türk, partisinin grup toplantısında, 21 Şubat'ın, ''Dünya Anadili Günü'' olarak kutlandığını belirterek, herkesin anadilini özgürce kullanması gerektiğini savundu.

Ahmet Türk, "Kürtçe'ye yönelik anlamsız yasak, yapay anadil korkusu, dillerin güzelliği ve kardeşliği nedeniyle" konuşmasına Kürtçe devam edeceğini açıkladı.
    Partililer, bu anonsu ayakta alkışlarken Meclis TV canlı yayınını kesti.
    TRT YAYINI KESTİ

Ahmet Türk, Türkçe başladığı konuşmasına Kürtçe olarak devam edince konuşmayı canlı yayınlayan TRT yayını kesti.
    TRT YAYINI NEDEN KESTİ ?
    TRT'nin yayını kesmesinin ardından TRT'nin Meclis TV spikeri Anayasa ve Siyasiler Partiler Yasası nedeniyle TBMM'de Türkçe dışında bir dille yayın yapmaya yetkileri olmadığı için canlı yayını sona erdirdiklerini belirtti ve izleyicilerden özür diledi.
    DTP'DE KONUŞMA YASAĞI
    Ahmet Türk büyük tartışmalara neden olacak bu adım ile ilgili polemiklerin önünü kesebilmek için DTP'li milletvekillerine "Demeç yasağı" getirdi.
    AHMET TÜRK KÜRTÇE KONUŞMASINDA TAM OLARAK NE DEDİ?
    "TRT Şeş'te Kürtçe yayın yapılıyor ama bunun yasal bir dayanağı yok. TRT ve diğer kanallarda Kürtçe yasak... Bizim arkadaşlarımız da Kürtçe konuşunca ceza veriliyor.
    Bugün dünya ana dil bayramını kutluyoruz. Böyle bir günde bu nedenle Kürtçe konuşma yaptım..."
    YASA NE DİYOR?

Madde 81- Siyasi partiler :

c) Tüzük ve programlarının yazımı ve yayınlanmasında, kongrelerinde, açık veya kapalı salon toplantılarında, mitinglerinde, propagandalarında Türkçe’ den başka dil kullanamazlar; Türkçe’den başka dillerde yazılmış pankartlar, levhalar, plaklar, ses ve görüntü bantları, broşür ve beyannameler kullanamaz ve dağıtamazlar; bu eylem ve işlemlerin başkaları tarafından da yapılmasına kayıtsız kalamazlar. Ancak, tüzük ve programlarının kanunla yasaklanmış diller dışındaki yabancı bir dile çevrilmesi mümkündür.
    //

İŞTE O AN:
    http://www.haber3.com/video.php?id=378
    SİYASİLER NE DEDİ ?
    Hüsamettin Cindoruk / TBMM Eski Başkanı:
    “Olacak şey değil. Yerel seçimler öncesi yapılan bir propoganda olduğunu düşünüyorum ama Ahmet Türk’e yakıştıramadım. TRT 3, yayını kesmekte doğru yapmıştır başka bir yaptırım mümkün olmaz. Ama Meclis TV bundan sonra DTP’nin Grup Toplantılarını bundan sonra yayınlamayabilir. DTP’nnin bu uygulamayı devam Eğer Ahmet Türk’ün düşüncesi ele alınırsa Ermenice de, Rumca da konuşulabilir. Böyle birşey olmaz. Burası propoganda yeri değil. kürtçe bilmeyenler ne yapacak. Ben çok iyi biliyorum ki o toplantıya katılıp da Kürtçe bilmeyen arkadaşlar var. Ayağa kalkıp alkışlamakla Kürtçe öğrenilmiyor. Aslında Başbakan’ın da yaptığı doğru değil, o da propagandaydı. Ben ana dillerin propoganda aracı olarak kullanılmasına karşıyım.”
    Nihat Ergün/AKP Milletvekili
    'Türkiye'de son yıllardaki demokratik açılımlar, özgürlükler konusundaki gelişmeler biliniyor. Kürtçe'nin ana dil olarak bilinmesi, kullanılması konusun da çok önemli açılımlar gerçekleştirildi. En son açılımda TRT 6'daki yayın saatleridir. ama TBMM çatısı altındaki faaliyetlerini yürütürken ortak dil olarak Türkçe'yi kullanmak zorundadır; çünkü ortak bir mesaj veriyorsunuz... Bu mesaj ortak bir mesaj olmadı, çünkü pek çok kişi anlamadı. AHmüt Türk'ün bu girişimi dar görüşlülüktür, kısa vadede seçmene mesaj niteliğindedir, demokratik girişimlere yönelik provakatif de bir girişimdir, buna hiç gerek yok. Demokratik girişimlerin bu tür hareketlerle sekteye uğratılması DTP'nin hiç yapmaması gereken bir şeydir. Kimsenin Kürtçe'ye karşı olduğu yok, öğrenilmesine karşı olduğu yok ama bu tür gelişmeleri görmezden gelen bir politika doğru bir politika olmamıştır. '
    Şahin Mengü / CHP Manisa Milletvekili:
    “Biz çok etnik kökene ait kökenli arkadaşımız milletvekili oldu. Kimse kendi anadilini kullanma cesaretini gösteremedi. AKP, Kürtçe TV’yi siyasi çıkar malzemesi olarak görmesinin sonucudur bu. Devlet yönetiminde popülizm olmaz, seçimde olur ama devlet yönetiminde olmaz. TRT 6’nın özü popülizmdir.
    Ümit Fırat/Yazar
    'TRT'nin hangi kanalında, hangi dilde yayın yapacağına yönelik bir kanunu yönetmeliği var. Ahmet Türk'ün konuşmasında şöyle bir çelişki var, Ahmet Türk parlamentoya ilk girdiğinde kendi ağzıyla 'şov yapmayacağız, geçmişin hatalarını tekrarlamayacağız, dersimizi aldık' şeklinde açıklamalarda bulundu. Şov yapmakla kastettiği de DEP döneminde Zana ve Hatip Dicle'nin Meclis'te yaptıkları konuşmalara atıfta bulunmuş ve onları da hiddetlenmelerine neden olmuştu. Şimdi çok enteresan bir durum, 1,5 senedir parlamentoda ve birden bire aynı şeyi yaptı. Bugün neden böyle bir tutum içine girdi, zamanlama ilginç. Meclis'ten böyle bir konuşma yapması Ahmet Türk'ü de aşan siyasi bir karardır.'
    İsmet Sezgin / TBMM Eski Başkanı
    “Bugüne kadar bazı girişimlerde bulundular ve o girişimlerinin sonucu bir takım olaylar meydana geldi. Haklar elde ettiklerini gördüler. Bu konuda 3-5 sene evvel düşünemeyeceğimiz şeyleri bu iktidar döneminde gerçekleştiğini görünce bundan da bir sonuç çıkarabiliriz gibi bir hayale, bir ümide kapıldıklarını düşünüyorum. İç tüzük açık. Hatiplerin ne şekilde konuşacağına, hangi dilde konuşacaklarına dair maddeler var. Başka bir dille hitap etmenin anayasaya da karşı gelmek olduğu çok açık. Meclis dahilinde Kürtçe konuşabilir. Koridorlarda, kuliste konuşursunuz. Ama Türkiye’nin Büyük Millet Meclisi çatısı altında, böyle bir toplantıda Kürtçe konuşmak yasal değildir. Tüzüğe göre orası da TBMM’dir.
    ----------------------------------------
    http://www.haber3.com/news_detail.php?id=452308

changeTarget(document.getElementById("news_content"))

Forum Saati Paz 19 Mayıs - 8:49