VATAN FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
VATAN FORUM

Türkiyemiz ve Dinimiz üzerinde oynanan hain planı gazete kupürleriyle açıklıyoruz

Kuzey Irak - Kürtçe bilene sınavsız üniversite

Admin
    Admin
    Admin

Character sheet
    Field1: 2

Kuzey Irak - Kürtçe bilene sınavsız üniversite Empty Kuzey Irak - Kürtçe bilene sınavsız üniversite

Mesaj tarafından Admin Salı 15 Ağus. - 10:14

Kürtçe bilene sınavsız üniversite
    Kuzay Irak’taki üniversiteler Türkiye’de başarız olan Kürt gençlerine çengel atıyor..21 Temmuz 2006 09:58

Kuzey Irak'ta eğitim veren üniversiteler, üniversiteye giriş sınavında başarısız olan Kürt kökenli öğrencilere çengel attı. ÖSS'de başarısız olan öğrencilerin yurtdışında eğitim görmek için gittiği ülkeler arasına Irak da yerleşti. Kuzey Irak'ta bulunan Kürt Özerk Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, bölgesindeki üniversitelerde Türkiye'den de Kürtçe bilen öğrencilerin eğitim görmesinin yolunu açtı. Merkezi İstanbul'da olan Kürt Kültür ve Araştırma Vakfı (KÜRT-KAV), bölgede eğitim görmek isteyen öğrencilere rehberlik hizmeti vermeye başladı. Süleymaniye, Duhok ve Selahaddin üniversitelerinde okumak isteyen öğrencilere, rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunan vakfa, başvurular 3 Ağustos'a kadar sürecek.

UCUZ VE RAHAT

Kuzey Irak'taki üniversitelerde yüzde 5'lik 'yabancı öğrenci kontenjanı'na ÖSS'de başarılı olamayan Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden öğrenciler de ilgi gösteriyor. KÜRT-KAV üniversite adaylarına ucuz ve rahat bir eğitim vaadinde bulunurken, yaptığı tanıtımlarda, eğitim süresince ücretsiz barınmanın yanı sıra burs verileceği belirtiliyor. Kürt-Kav Yönetim Kurulu üyesi Fehim Işık, iki günde 400'ü aşkın başvuru yapıldığını ancak bunlardan sadece 40'ına olumlu yanıt verilebileceğini söyledi.

REFERANS ŞARTI ARANIYOR

Başvuru süresinin tamamlanmasından sonra başvurular Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler olmak üzere iki ayrı kategoride değerlendirilecek ve diploma notu esasına göre sıralanacak. Üniversiteler başvuru için lise diploması, lisedeki not durum çizelgesi, nüfus cüzdanı, 4 adet vesikalık fotoğraf ve "Kürtçe bilen, tanınmış bir kişiden referans" yeterli olacak. İstanbul dışındaki öğrenciler kargo, posta veya tanıdıkları aracılığı ile belgeleri ulaştırabiliyor.

Yeni Şafak

Similar topics

-

Forum Saati Paz 19 Mayıs - 10:38