VATAN FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
VATAN FORUM

Türkiyemiz ve Dinimiz üzerinde oynanan hain planı gazete kupürleriyle açıklıyoruz

Sigara yasağı dinden soğuturmuş

Yakutsk
    Normal kullanici

Sigara yasağı dinden soğuturmuş Empty Sigara yasağı dinden soğuturmuş

Mesaj tarafından Yakutsk C.tesi 5 Ocak - 2:14

Sigara yasağı dinden soğuturmuş

Sigara yasaklarını görüşen milletvekilleri, camide yasağa “dinden soğutur” diye karşı çıktı !

03 Ocak 2008 10:51

Meclis'te sigarayla daha etkin mücadele amacıyla hazırlanan yasa teklifinde büyük uzlaşma sağlandı. Bütün partilerin destek verdiği teklif ile barlar, gazinolar ve pavyonlar gibi eğlence merkezleri tiryakilere tamamen kapanırken, bu gibi yerlerde sigara içenler için özel bölümler de yapılmayacak. Ancak AKP'nin verdiği önergeyle hastane ve ibadethanelerin açık alanları kapsam dışına çıkarıldı.

TBMM Genel Kurulu'nda dün Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Yasa'da değişiklik öngören yasa teklifinin görüşmelerine dün devam edildi. Bütün partilerce desteklenen teklif üzerinde konuşan bazı milletvekilleri, öngörülen yasakların uygulanmasının zor olacağına dikkat çektiler.

"İşe yarayacaksa MHP olarak sigara ve tütün kelimesini sözlüklerden çıkartmaya da varız" diyen MHP Ordu Milletvekili Rıdvan Yalçın, ancak yasak mantığıyla sorunun çözülemeyeceğini söyledi. En katı yasakların uygulandığı ülkelerde sigara kullanımının anlamlı şekilde düşmediğini belirten Yalçın, "Benim önerim yasak yerine, sigara firmalarının cirolarının bir bölümünü eğitim sağlık kültür hizmetlerine harcamalarını sağlayalım. Ölü doğacak bir kanun yapmak istemiyorsanız, tüm taraflarıyla görüşüp kamuoyunun desteğini alacak bir düzenleme yapalım" diyerek, teklifin geri çekilmesini istedi.

AKP'nin verdiği önergeyle, sağlık hizmetlerinin verildiği kurumlar ile ibadethanelerin açık alanları tütün ürünlerinin tüketilemeyeceği yerler kapsamından çıkarıldı; lokantalar, kahvehane, kafeterya ve birahane gibi eğlence hizmeti veren işletmeler, tütün yasağının uygulandığı yerler arasına eklendi. Önergeyle, tütün ürünleri tüketilmeyen okul öncesi eğitim kurumları ve dershanelere, özel eğitim ve öğretim kurumları da dahil edildi.

DİNDEN SOĞUTUR!

İlk halinde teklif, sağlık hizmetlerinin verildiği kurumların ve ibadethanelerin eklentileri mahiyetindeki açık alanlarda da sigara içilmesini yasaklıyordu. Ancak bu hüküm bazı vekillerce, vatandaşları 'dinden soğutacağı' ve 'hastası olanın veya hastanede yakını ölenin sigara içebileceği' gerekçesiyle uygulanabilir bulunmadı.

DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, bar, kahvehane ve lokantalarda sigara içenler için ayrı bir bölüm oluşturulması gerektiğini savundu.

Teklifin üçüncü maddesi de kabul edilirken, AKP'nin önergesinin kabul edilmesiyle köklü değişiklikler yapıldı: Tütün ürünleri, lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde tüketilemeyecek. Eğlence merkezlerinde özel bölüm ayrılmayacak. Yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde, sigara içenlere özel bölüm ayrılabilecek. Trenlerde ise sigaralı vagon olmayacak.

Bu boyutta yasak, sadece İrlanda, İngiltere, İtalya, İsveç ve ABD'nin bazı eyaletlerinde uygulanıyor. Fransa'da da bu yıl uygulamaya başlanıyor.

Radikal

http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=321934

Forum Saati Paz 19 Mayıs - 9:28