VATAN FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
VATAN FORUM

Türkiyemiz ve Dinimiz üzerinde oynanan hain planı gazete kupürleriyle açıklıyoruz

Baykal'dan İslamiyet yorumu

Oglengecen
    Normal kullanici

Baykal'dan İslamiyet yorumu Empty Baykal'dan İslamiyet yorumu

Mesaj tarafından Oglengecen Paz 23 Ara. - 15:52

Baykal'dan İslamiyet yorumu

CHP lideri Baykal, Türkiye’nin İslamiyet’in en özgür, en akılcı ve en güzel yaşandığı ülke olduğunu belirtti.

18 Aralık 2007 09:35

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye’nin İslamiyet’in en özgür, en akılcı, en ileri ve en güzel yaşandığı ülke olduğunu belirterek, "Bizim yaşadığımız İslamiyet, Taliban’ı yetiştiren değil, Mevlana’yı Hacı Bektaş Veli’yi yetiştiren İslamiyet olmuştur, bunun kıymetini bilmeliyiz" dedi.

Baykal, Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen Mevlana’nın 734. Vuslat Yıl Dönümü etkinliklerinin son günü olan Şeb-i Arus töreninden önce yaptığı konuşmada, Mevlana’nın tasavvuf anlayışını vurgulayarak, toplumun kültür kimliğinin, ruh ve duygu dünyasının şekillenmesinde 13. yüzyıldaki Anadolu aydınlanmasının büyük isimlerinin rol oynadığını belirtti. Başta Mevlana olmak üzere Hacı Bektaş Veli’nin, Yunus Emre’nin bu isimlerden olduğunu ifade eden Baykal, Mevlana’nın "Ben Kur’an-ın kölesiyim, Muhammed’in yolunun toprağıyım’ sözlerini anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Fakat bu durum O’nun İslamiyet’in tasavvufi ve hümanist derinliğini ortaya çıkarmasına ve İslamiyet dışında yer alan pek çok kimse için de bir çekim merkezi oluşturmasına engel olmamıştır. Bunun içindir ki Papa 23. John, ’Katolik dünyası adına Mevlana’nın anısı önünde saygıyla eğiliyorum’ demiştir. Büyük filozof Hegel, ’Mevlana gelmiş geçmiş en büyük şair ve filozoflardan birisidir’ demiştir. Türk şairi Nazım Hikmet, ’Aşkı içten duydum arşa yükseldim, kalpten temizlendim huzura geldim, ben de müridinim işte Mevlana’ demiştir." Yurt dışında yüzlerce Mevlana Kulübü bulunduğunu, Mesnevi’nin en çok satan kitaplarının başında yer aldığını ifade eden Baykal, Mevlana’nın dini sınırları aşan bir ilgi odağı haline geldiğini belirtti. "İslamiyet’e en haksız suçlamaların yapıldığı, İslamiyet’in şiddet ve terörle birleştirilmek istendiği bir dönemde bu ilgi ve yönelişin büyük değeri bulunduğunu" söyleyen Baykal, Mevlana’nın "İslamiyet içinde tasavvuf fikrini zirveye çıkaran, tasavvufu en derin anlamıyla işleyen, şekillendiren, çelişkiler arasındaki birliği, çatışmaların arkasındaki uzlaşmayı, evrenin ve insanın bütünselliğini kavrayan, ortaya koyan bir büyük filozof olduğunu" belirtti.

http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=316069

Similar topics

-

Forum Saati C.tesi 27 Nis. - 22:44